;

Portugália;Európai Tanács;Olaf Scholz;António Costa;Marcelo Rebelo de Sousa;

- Volt kormányfő lehet az ET elnöke

Ugyan az európai parlamenti választás előtt sokat emlegették Mario Draghit mint aki az egyik legesélyesebb arra, hogy az Európai Tanács (ET) következő elnöke legyen, mind több jel utal arra, hogy António Costa volt portugál miniszterelnök követi majd e tisztségben a belga Charles Michelt. Marcelo Rebelo de Sousa portugál elnök jelezte, támogatná a volt kormányfőt és hangsúlyozta, Costa „fontos hangja lenne Portugáliának és Európának”.

Mivel várhatóan a szociáldemokratáké lesz a második legnagyobb frakció az Európai Parlamentben (különféle változások még várhatóak az egyes frakciókban), s az Európai Néppárt jelölheti majd az Európai Bizottság következő elnökét, cserébe várhatóan a baloldali pártcsalád határozhatja majd meg azt, ki kerüljön az Unió egyik fő döntéshozó szerve, az ET élére. S mivel a szociáldemokrata frakció és a lisszaboni kormány is támogatja a volt portugál kormányfőt a tisztségre, ezért az esélyei egyre jobbak erre.

A portugál elnök szerint António Costa igen tapasztalt politikus, s megvan a kellő tapasztalata a tisztség ellátására, hangoztatta a portugál elnök. Meglátása szerint a vasárnapi EP-választás eredménye után Costa esélyei megnőttek.

A márciusi előrehozott portugál parlamenti választást még a jobboldali Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte meg a szociáldemokraták előtt, az EP voksoláson azonban megváltoztak az erőviszonyok, és a szocialisták végeztek az élen. Miközben a PS nyolc képviselőt delegálhat majd az EP-be, a jobboldali Demokratikus Szövetség (AD) eggyel kevesebbet, hetet.

Ugyan Costa hivatalosan nem jelentette még be indulását az ET elnöki tisztségéért, ambíciói a portugál sajtó szerint közismertek. Megválasztásához két alapvető feltételnek kell teljesülnie: meg kell szereznie a portugál kormány és Olaf Scholz német kancellár támogatását, s a jelek szerint egyik szereplő sem ellenzi ezt a megoldást.

Az Európai Tanács (ET) elnöke jelenleg a belga Charles Michel, aki 2019 decemberében lépett hivatalba, és 2022 márciusában újraválasztották egy második ciklusra. Az ő elnökségének végéhez közeledve már szóba került, hogy António Costa is esélyes az Európai Unió egyik legfontosabb testületének irányítására. Michel és a várhatóan hivatalban maradó Ursula von der Leyen viszonya finoman fogalmazva nem volt felhőtlen. Kapcsolatukat konkurenciaharc jellemezte. Az Európai Tanács feladata az EU általános politikai iránymutatásainak és prioritásainak meghatározása.

A tagállamok ugyan magyar jóváhagyás nélkül is folytathatják az önvédelmi háborút vívó Ukrajna katonai, anyagi támogatását, de a szeptember végén leköszönő Stoltenberg számára van néhány fontos kérdés, amelyet még a júliusi NATO-csúcson szeretnének dűlőre vinni.