;

Európai Parlament;fizetés;költségtérítés;juttatás;EP-képviselők;

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke

- Havi tízezer euró fix plusz napidíj, költségtérítés szinte bármiért, lelépési pénz – Ezzel várja az új EP-képviselőket az Európai Unió

Hatvanhárom éves koruktól a volt EP-képviselők öregségi nyugdíjra is jogosultak.

Az EP minden képviselője tiszteletdíjat kap, ennek bruttó összege havi 10 075 euró, amelyből az uniós adó és biztosítási járulékok levonása után kerekítve 7854 euró marad. A politikusok ezen felül számos juttatásban részesülnek, amelyek a parlamenti munkájukkal együtt járó kiadásaikat fedezik. Ennek legnagyobb tétele az általános költségtérítés, ami havonta 4950 euró. A képviselőknek ebből kell fedezniük a megválasztásuk szerinti tagállamban felmerülő költségeket, például az irodájuk fenntartási költségeit, a telefon- és postaköltségeket, a munkájukhoz szükséges számítógépek és más berendezések beszerzésének, működtetésének és karbantartásának költségét. Ezzel a csaknem 5 ezer euróval nem kell elszámolniuk.

Ezen felül jár nekik napi 350 euró napidíj a parlamenti tevékenységük során felmerülő egyéb költségek – szállás, étkezés – fedezésére. Ezt azonban csak akkor folyósítják a számukra, ha a hivatalos jelenléti íven aláírásukkal igazolták a jelenlétüket Elég az aláírás, a jelenlétet senki nem ellenőrzi, így aztán vannak szép számmal, akik csak aláírni járnak a EP-be, ahogyan azt újságírók többször leleplezték. Az EP tagjaitól ugyanakkor megvonható a napidíj fele, ha a plenáris üléseken tartott név szerint szavazások legalább a felén nem vettek részt, még akkor is, ha az adott napon igazolták a jelenlétüket.

A képviselők elszámolhatják utazási költségeiket is, mivel a parlamenti ülések Brüsszelben vagy Strasbourgban zajlanak. Bemutatott bizonylatok alapján az EP megtéríti az első osztályra szóló repülő- és vonatjegyeiket, ha pedig autóval utaznak, kilométerenként 0,58 euró térítést kapnak, legfeljebb 1000 kilométerig. Ezen túl átalányösszegű juttatásra jogosultak egyéb útiköltségeik – például autópályadíj, vagy többletpoggyász után fizetendő – díj fedezésére.

Ha a parlamenti képviselők munkalátogatásra, konferenciákra, egyéb hivatalos eseményekre utaznak a megválasztásuk szerinti tagállamba vagy máshová, arra is elszámolhatnak úti- és szállásköltséget egy csaknem 5 ezer eurós éves keret erejéig.

Havi 28 696 euróból foglalkoztathatnak asszisztenseket, akik nem lehetnek a hozzátartozóik. A Brüsszelben dolgozó munkatársaikat – legfeljebb hárman, ritkán négyen vannak – az EP foglalkoztatja, onnan kapják a fizetésüket a képviselői keretből. A helyi asszisztensek a megválasztásuk szerinti országban segítik a képviselők munkáját. A szerződésük időtartama alatt valamennyiük neve olvasható az európai parlamenti honlapon. A munkatársak kizárólag a képviselő EP-s munkáját segíthetik. A francia szélsőjobboldali Marine Le Pen – aki 2004-2019 között volt az EP tagja – és társai azért állnak bíróság elé idén ősszel, mert európai pénzből fizettek olyan asszisztenseket, akik a politikus akkor még Nemzeti Frontnak nevezett pártjának dolgoztak törvénytelenül.

A volt EP-képviselők 63 éves koruktól öregségi nyugdíjra jogosultak. Ennek összege attól függ, hogy hány évig voltak az EP tagjai, de sok-sok évi EP-s munka után sem lehet több, mint egykori tiszteletdíjuk 70 százaléka. 

Lelépési díj

Az EP-ből távozó képviselők nem maradnak azonnal pénz nélkül: három hónapig jár nekik a havi 4,950 eurós havi költségtérítésük fele, hogy folyamatban lévő szerződéses kötelezettségeiknek eleget tudjanak tenni, ilyen például a bérelt iroda bezárásával kapcsolatos költség. A Parlamentben eltöltött éveik számától függően minimum hat, maximum 24 hónapig jogosultak a tiszteletdíjnak megfelelő átmeneti juttatásra, és feltételekkel életük végéig hozzáférhetnek az európai egészségbiztosításhoz, amely a költségeik 66 százalékát fedezi. A volt képviselők szabadon bejárhatnak az EP épületeibe és használhatják a garázst is. A mandátumuk lejártát követő hat hónap során azonban nem folytathatnak a Parlamenttel kapcsolatos lobbi tevékenységet, és félév után is csak akkor, ha regisztrálnak az átláthatósági nyilvántartásban. Ebben az esetben külön napi belépőt kapnak.

Egy választói körzetben döntetlen lett az eredmény, s ott – várhatóan – újra kell tartani a voksolást. Ha azon Péterffy csapata nyer, akkor a polgármester vezette összefogásnak sansza van arra, hogy a két civilszervezet és a „kutyák” segítségével egy fős többségben legyen.