KSH;ipari termelés;akkumulátorgyár;

- Tovább gyengélkedik a gazdaság, csökkent az akkumulátorok gyártása is

Bár az első félévben végre megindult a gazdasági növekedés, ám a mértéke közel sem kielégítő, erre utaltak az áprilisi kiskereskedelmi adatok, amelyek elmaradtak a várakozásoktól, most pedig az ipar folytatja a mélyrepülését. 

A KSH nyers adata, első becslése szerint ugyan az ipari termelés a negyedik hónapban 6,4 százalékkal volt magasabb mint egy évvel ezelőtt, viszont az eltérő munkanaphatástól megtisztítva 2,4 százalékkal csökkent. A jelentős eltérést az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal több munkanap volt, mint 2023 áprilisában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint az ipari kibocsátás az előző hónaphoz mérten is mérséklődött, 0,7 százalékkal.

Abból a szempontból nem meglepetés a KSH közlése, hogy mind a mai napig legfontosabb partnernek számító német ipari termelés is zsugorodott áprilisban, ott 3,9 százalékkal volta alacsonyabb, mint tavaly. 

Ha pedig nem termel a német ipar, úgy érthető okokból a magyar beszállítóknak sem jut megrendelés.

A KSH kommentárja szerint a 6,4 százalékkal magasabb adathoz feldolgozóipari alágak többsége hozzájárult. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártása, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva, ugyanakkor a villamos berendezések (és akkumulátorok) gyártása csökkent. A korábban nem látott három extra munkanap a jelek szerint az alágak többségén segített, de az akkumulátorgyártást még ez sem tudta a pozitív tartományba tolni – derül ki Nagy János, az Erste Bank elemzőjének magyarázatából, aki megjegyezte, hogy a 2,4 százalékos, igazított visszaesés elmaradt az elemzői konszenzustól.

Ha kicsit távolabbról tekintünk az adatokra, akkor a hazai ipar kibocsátása lényegében 2022 közepe óta enyhén csökken. Nagy János szerint a termelési kilátások rövidtávon továbbra is meglehetősen borúsak: a konjunktúraindexek egyelőre Európa-szerte csak minimális életjeleket mutatnak. A várva várt iváncsai SK Hungary akkumulátorgyár elindulását beárnyékolja, hogy a hírek szerint több száz dolgozót bocsátottak el májusban a kereslet hiánya miatt. Ezzel szemben középtávon a termelésbe lépő jelentős kapacitásbővítések – főként a járműiparban, valamint szintén az akkumulátorgyártás terén – a kibocsátás érdemi fellendülését eredményezhetik, de inkább a jövő évtől kezdve. Ahogy a legfrissebb adatok is jelzik a kedvező hatások kiaknázása változatlanul leginkább a külső kereslet alakulásának függvénye.

A minimálbér nettó értéke júliustól 2079 lejről 2363 lejre nő. Az emelés 1,87 millió embert érint.