Nyolcperces hangfelvétel landolt a Partizán postaládájában, amelyen vezető egri fideszes politikusok arról értekeznek, hogyan kellene pártjuk érdekeinek megfelelően átrajzolni a helyi választókerületeket.
A hangfelvételen Pajtók Gábor, az egri térség országgyűlési képviselője, Habis László, a város korábbi fideszes polgármestere és Szabó Róbert, a Heves megyei közgyűlés szintén fideszes alelnöke tárgyalja meg a témát. A szaknyelven gerrymanderingként ismert választási trükk persze nem új jelenség, csakhogy az esetnek különös visszásságot ad, hogy a választókerületek átrajzolása a törvény szerint a város jegyzőjének hatásköre, az érintett politikusok nem vehetnének részt benne. A felvételen utalnak is rá, hogy beszélni kellene a jegyzővel.
Arra, hogy a hangfelvételen hallható fideszes politikusoknak valóban volt-e szerepük az egri választókerületek átrajzolásában, nincs közvetlen bizonyíték, de jel azért akad rá: a város legellenzékibb kerületét három részre szakították és egyes részeit hozzácsapták a mellette lévő kerületekhez.
Az egri városházát nyolcan ostromolják, Salgótarjánt balra húzza a szíve, Szolnokon friss repedések vannak az ellenzéki térfélenSzabó Róbert a felvételen arról beszél, hogy Barta Viktor megyei jegyző „elvállalta”, hogy segít nekik, úgyhogy a Partizán meg is kérdezte őt erről. A jegyző azt mondta, a szakmai véleményét kérte ki a kerületek kialakításakor, de hogy pontosan mi hangzott el, azt nem tudta felidézni. Leszögezte viszont, hogy az egri kerületek kialakítása nem az ő illetékessége, hanem a városi jegyzőé. A városi jegyző Bánhidy Péter, aki a Partizán megkeresésére azt állította, hogy sem fideszes politikusokkal, sem a megyei jegyzővel nem beszélgetett előzetesen arról, hogyan kellene átalakítani a város választókerületeit. – Én soha nem nézem azt, hogy melyik választókerületben korábban melyik jelölt nyert, és ennek megfelelően hogyan lehetne alakítani. Nem az én tisztem, soha nem csináltam ilyet, és soha nem is fogok – mondta.
Szabó Róbert szintén tagadta, hogy ők alakították volna ki a választókerületeket, vagy hogy találkozott volna a városi jegyzővel az ügyben. Arra a kérdésre, hogy ha a hangfelvételen szereplők hivatalosan nem alakíthatják a választókerületeket, akkor miért gondoltak arra, hogy ezt mégis megpróbálják, a fideszes politikus annyit mondott, hogy nem törekedtek ilyesmire. Azzal is érvelt, hogy akárhogy húznák át a határvonalakat, ugyanaz lenne az eredmény.
Egerben azért rajzolták át a választókerületi határokat még tavaly, mert a város lakossága 50 ezer fő alá csökkent, így a 12 választókerületből 10-et kellett csinálni.
A hangfelvételen mindemellett szóba került a Kubatov-lista néven elhíresült fideszes adatbázis is. A hangfelvétel alapján a Fidesznek pontos információi vannak arról, hány szimpatizánsa van a városban, és közülük ki mennyire elkötelezett az irányukban.