;

Fidesz;Marine Le Pen;európai parlamenti választás;Giorgia Meloni;Európai Konzervatívok és Reformerek;Identitás és Demokrácia;

- Két nő között

Megszokhattuk már, hogy a magyar kormányfő az Európai Unió jövőjét illetően olyan elsöprő magabiztossággal beszél, hogy dilemmába is kerülünk: talán csak a Fidesz-szavazóknak címezi ezek a szólamokat, hogy a táborban ilyenkor elégedetten csettintsenek: kormányfőnk irányítja az EU ügyeit a háttérből? Vagy pedig, miniszterelnökünk tényleg mindent úgy gondol, ahogy azt mondja? Ez esetben megjegyzéseit nem a külpolitika keretei között kell értelmezni, hanem szavai egészen más jellegű elemzést igényelnek.

Orbán Viktor a Le Point francia konzervatív hetilapban lelkesen csatlakozott Marine Le Pen Giorgia Meloninak tett ajánlatához, amely szerint alakítsanak közös szuverenista frakciót az EP választás után.

A képviselőcsoportnak nyilván illusztris szereplője lenne a Fidesz, koronázatlan királya pedig a szuverenisták hőse, a magyar kormányfő. 

„A jobboldal jövője most két nő kezében van” – jelentette ki Orbán Viktor. Megszokhattuk már, hogy a szebbik nemmel kapcsolatos kijelentései időnként finoman szólva fogalmazva is meghökkentőek.

Arra azért nem vennénk mérget, hogy miniszterelnökünk olvassa lapunkat, vélhetően nem tőlünk, hanem Orbán Balázs politikai igazgató révén értesül az európai mozgásokról, de lapunk már számos alkalommal megírta, miért nem várható a két szélsőjobb frakció, az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) és az Ukrajna támogatását általában kritikusan szemlélő Identitás és Demokrácia frakciójának egyesülése. De nem csak mi véljük úgy, hogy a szélsőjobb nem alakít egy szuperfrakciót, hanem erre maga Giorgia Meloni is nemet mondott több ok miatt, s csak néhány területen ígért együttműködést Le Pennek.

Nem mellékes az sem, hogy az ECR egyes pártjai egyenesen viszolyognak a Fidesszel való bármiféle együttműködéstől, így a skandináv tagpártok, vagy a cseh ODS. 

Ugyan miniszterelnökünk bizonyára egy sor olyan dolgot előre lát, amit mi nem, még Európát illetően is, de lassan azért felkészülhetne arra a szomorú fejleményre, hogy az EP választás után sem játszik semmiféle szerepet Európában.