;

Európai Unió;Vera Jourová;Goggle;orosz befolyás;dezinformáció;Telegram;Meta;

- „Minimális elvárás az óriás platformokkal szemben, hogy ne adjanak teret az Európában szankció alatt álló orosz médiatermékek híreinek és kommentárjainak”

Az Európai Bizottság értékekért felelős alelnöke az elmúlt hetekben 12 uniós tagállamot keresett fel, hogy tájékozódjon arról, mennyire képesek ellenállni a rosszindulatú külföldi befolyásolásnak.

- Az európai választásokat megelőző napokban különösen Franciaországot, Lengyelországot és Németországot veszi célba az orosz dezinformációs gépezet, amely a Telegram közösségi csatornán keresztül a három balti államban, Bulgáriában és Szlovákiában is nagyon aktív — mondta kedden Vera Jourová brüsszeli újságírók csoportjának, köztük a Népszava tudósítójának nyilatkozva.

Az Európai Bizottság értékekért felelős alelnöke az elmúlt hetekben 12 uniós tagállamot keresett fel, hogy tájékozódjon arról, mennyire képesek ellenállni a rosszindulatú külföldi befolyásolásnak. Mivel a manipulációknak leggyakrabban a közösségi média nyújt felületet, a politikus a napokban tárgyalt az amerikai óriáscégek - köztük a Meta, a Google, az X - vezetőivel, arra figyelmeztetve őket,

hogy az európai választások előtt különös figyelmet kell szentelniük az álhírek és a hazugságok leleplezésére és terjesztőinek a szankcionálására.

- Kaliforniában ez távoli fenyegetésnek tűnik, de ismertettem velük a kockázatokat, és átadtam nekik a tagállamok üzenetét - közölte Jourová, aki külön kiemelte a tényellenőrzés, a tartalom moderálás, az országok sajátosságaihoz igazított megközelítés fontosságát. Minimális elvárás az óriás platformokkal szemben,

hogy ne adjanak teret az Európában szankció alatt álló orosz médiatermékek híreinek és kommentárjainak

- hangsúlyozta.

A YouTube, a Google és a többiek egy európai gyakorlati kódexhez csatlakozva évekkel ezelőtt vállalták, hogy visszaszorítják a dezinformációt, amiért az EU digitális szolgáltatásokról szóló jogszabálya is felelőssé teszi őket. Az alelnök bejelentette,

hogy várhatóan szeptemberre fog elkészülni az értékeléssel, amely bemutatja, hogy a szándékos félretájékoztatás milyen hatást gyakorolt az európai közvéleményre. 

A politikus a következő Európai Bizottság egyik legfontosabb feladatának nevezte a gyermekek védelmét a digitális térben, amelyről amerikai útján is sok szó esett.

- Nem akartam, hogy a látogatásomat belpolitikai harcra használják fel.

Én vagyok a jogállamiság védelmének a jelképe, és valahányszor megjelentem az önök országában, mindig volt néhány ügy, amelyet valamilyen politikai szereplő vagy párt kihasznált a céljaira 

- válaszolta Vera Jourová kérdésünkre, hogy európai körútján miért nem kereste fel Magyarországot.

A miniszterelnök egy jobboldali olasz napilapban azt állította, az Európai Unió "zsarolási eszközöket" használ Magyarországgal szemben a gender és a migrációs politika miatt.