A gödi Samsunggal az a legnagyobb baj − túl azon, hogy még éjjel is üvölt −, hogy mérgező. Nemcsak az emberi kapcsolatokat mérgezi, hanem földünket, vizünket, levegőnket, de még a szennyvizünket, így drága Dunánkat is. Kik okozzák ezt? Akarnok vezéreink. És nem a környezetvédőkkel van baj, hanem azokkal, akik beletörődnek ebbe a helyzetbe.
Az állam legfőbb feladatát − megőrizni az egészséges környezetet − itt a Göd-ÉRT civil szervezet vette át. Mi találtunk bizonyítékot a magzatkárosító NMP előfordulására magánkutakban, a levegőben, földjeinkben, csatornáinkban. Leszögezem: nemcsak a kiszűrhetetlen nehézfémek az ellenségeink, hanem az, hogy elavult, a legjobb bevált technológiának (best practice) sem felel meg a Samsung gyakorlata. Eleve sok minden lehetne a gyárban precízebb, ha például legalább azokban a részlegekben, ahol veszélyes, gyúlékony, robbanékony és mérgező anyagokkal dolgoznak, mindenki pontosan értené, amit a másik mond.
De már akkor is sokkal alacsonyabb lenne a mérgezés, a robbanás, sőt a hétköznapi gyűlölködés mértéke, ha ezekből az anyagokból − kiváltképpen az NMP-ből − sokkal kevesebbet használnának. Itt 150 milligramm NMP-t használnak egy köbméter vízhez! Az EU egyik tagországában, Franciaországban létezik egy sokkal kevésbé titkos technológia, mint az, amelyet a Samsung SDI szabadalommal véd a gödi gyárában. Ott egy köbméter vízben csak 1 milligramm NMP-t használnak.
Írjam le még egyszer? Esetleg tagoltan, hogy mindenki értse? Vagy írjam a két számot egymás mellé, esetleg alá? Erre mondják mifelénk, hogy ez már valami! Nemcsak költséghatékonyabb, hanem kevésbé mérgező a franciák által használt szabadalom. Ami itt akkor is érvényesülne, ha a vezetés ugyanolyan felelőtlenül dolgozna, és a dolgozók közötti kommunikációs problémák is megmaradnának.
A szerző környezetvédő, politikus, közgazdász, a Göd-ÉRT Egyesület képviselőjelöltje.
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.