;

Európai Unió;Manfred Weber;EP-választás 2024;

- Manfred Weber: A jövőben nem ejtheti túszul az egész Európai Uniót Orbán Viktor

Ezt jelentette ki a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak adott interjúban az Európai Néppárt elnöke.

Manfred Weber, a jövő heti európai parlamenti választáson várhatóan ismét a legtöbb mandátumot szerző pártcsalád, a jobbközép Európai Néppárt (EPP) elnöke deklarálta: nem lesz együttműködés egy jövőbeni Európai Bizottságban a Fidesszel. Mint a német Keresztényszociális Unió politikusa a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitugnak arra a kérdésre, mely jobboldali pártokkal működnének együtt, elmondta: „Nincs együttműködés egy olyan párttal, amely Putyin zsoldjában áll, sem Orbán Viktorral vagy a lengyel Jog és Igazságossággal (PiS)”, azokkal a pártokkal, amelyek „megkérdőjelezik a jogállamiságot”. Hozzátette, az EPP az élvonalban harcol azon erők ellen, amelyek „el akarják pusztítani Európát”.

Weber utalt arra, hogy amikor 2022-ben megválasztották az EPP elnökének, világosan meghatározta, csak olyan pártokkal működnek együtt, amelyek Európa-pártiak, támogatják Ukrajnát és tiszteletben tartják a jogállamiságot.

„A demokratikus diskurzusban normális, ha valaki más véleményen van, de mélyen meg vagyok győződve arról, hogy a globális kérdésekben csak akkor fogunk szerepet játszani, ha egy hangon szólalunk meg. Az, hogy Orbán Viktor az Oroszország elleni szankciócsomagoknál blokkolta az uniós államok túlnyomó többségének akaratát, nagy bosszúságot váltott ki Európa-szerte. Orbán Viktor a jövőben nem ejtheti túszul az egész EU-t” – jelentette ki Weber.

Mint mondta, nem szabad többé hagyni, hogy azok az országok diktálják a tempót, amelyek blokkolják az uniós döntéshozatalt.

Az EPP elnöke egyúttal nem zárta ki az együttműködést az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) populista frakciójában helyet foglaló demokratikus pártokkal, Giorgia Meloni Olasz Testvérek tömörülésével, illetve a cseh kormányfő, Petr Fiala által vezetett Polgári Demokrata Párttal (ODS). Utalt arra, az EP-ben bevett gyakorlat a demokratikus erők közötti együttműködés. Erre példa volt az európai migrációs paktumról szóló szavazás. „Mindketten tudták, hogy milyen következményei lettek volna a paktummal szembeni nem szavazatnak.” „Melonit olyan politikusnak értékelem, aki el akar érni valamit Európában, aki támogatja a konszenzust” – tette hozzá.

Weber megfogalmazása szerint „Brüsszel is ébredezik”. Mint mondta, újra versenyképessé kell tenni Európát. 

Nem lehet örökre kizárni az együttműködést a radikálisokkal, de a középpártoknak érvényesíteniük kell az érdekeiket és értékeiket – mondta lapunknak Eric Maurice szakértő.