Tavaly is milliókat értek Nikola Gruevszki, a Magyarországon bújkáló, jogerősen börtönre ítélt macedón exminiszterelnök tanácsai - írja a 444.
Mint ismert, a 2018-ban börtönbüntetése elől az Orbán-kormány segítségével Magyarországra szökött bűnöző exkormányfő 2021-ben alapított céget Pécelen. Az I.C.I.C Kft. főtevékenységként tanácsadással foglalkozik, ez a friss dokumentumok szerint tavaly is fialt, 3,8 millió forint árbevételt könyvelt el. Kiadása pedig nem nagyon van, így a cég nyereséges. Anyagjellegű ráfordításként mindössze 1,28 millió forintot könyvelt el, személyi jellegűt pedig alkalmazott híján egyáltalán nem.
A tavalyi profit 2,2 millió forint volt, amelyet Nikola Gruevszki az utolsó fillérig ki is vett osztalékként. Tavaly is mindent forintot kivett a cégből, így két év alatt összesen 14,7 millió forinthoz jutott magyarországi ténykedése révén.
Hogy az elítélt macedón exminiszterelnök megbízásai pontosan kitől, illetve kiktől származnak, az nem derült ki, a 444 mindenesetre megjegyzi, hogy az már 2019 óta tudható, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter rendszeresen fogadja az irodájában a bukott politikust.
Most hatalmi visszaélés miatt ítélték el Nikola Gruevszkit, kilenc év börtönt kapottA 2006 és 2015 között regnáló, Orbán Viktorral is jó viszonyt ápoló Nikola Gruevszkit 2018 októberében ítélték Észak-Macedóniában két év letöltendő börtönbüntetésre, miután kiderült, hogy 2012-ben törvénytelenül utasította Gordana Jankuloszka belügyminisztert, hogy szerezzen be neki állami pénzen egy 600 ezer eurós Mercedest magánhasználatra. A Mercedes megvásárlására 2015-ben derült fény, amikor az akkor még ellenzéki, később kormányfővé avanzsáló szociáldemokrata Zoran Zaev nyilvánosságra hozta az elődje és a szkopjei kormány több magas rangú tisztségviselőjének illegálisan lehallgatott telefonbeszélgetéseit. Nikola Gruevszki miniszterelnöksége idején ugyanis a titkosszolgálat tömegesen hallgatott le macedón állampolgárokat, köztük a politikus ellenfeleit. Állítólag az ország minden századik lakója a célkeresztbe kerülhetett, mintegy 20 ezer ember lehetett érintett az illegális megfigyelésekben. Azután, hogy a kormányfő pártját 2017-es parlamenti választáson megverték a szociáldemokraták, ő maga pedig 2018-ban magyar diplomáciai segítséggel menekült el a két év letöltendő börtönbüntetés elől. Ez úgy nézett ki, hogy az észak-macedón fővárosból, Szkopjéból először Albániába ment személyi igazolványával, majd a fővárosban, Tiranában lévő magyar nagykövetségen jelezte, hogy Magyarországon menedékjogot akar kérni. Akkori montenegrói rendőrségi közlésekre hivatkozva a Deutsche Welle írta meg, hogy Nikola Gruevszki két magyar diplomata, a Tiranában szolgálatot teljesítő Kulcsár Antal konzul és Várfalvai Csaba gazdasági felelős társaságában Bozjénél lépett be Montenegró területére, aminek a fővárosából, Podgoricából egy olyan nagykövetségi autó vitte el a szerb határig, amiben rajta kívül Császár Zoltán, a podgoricai magyar nagykövetség első beosztottja és Félegyházi Csaba konzul ült.
2018 novemberében aztán mindössze egy hét kellett ahhoz, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) döntsön a kétéves börtönbüntetés elől menekülő macedón exkormányfő menedékjogi kérelméről. Nikola Gruevszki pedig úgy kapta meg a menedékjogot, hogy az ilyen rövid idő alatt megszülető döntések szinte mindegyike elutasítást jelent.
Nikola Gruevszki azóta él és virul Magyarországon, miközben hazájában négy bűncselekmény miatt ítélték börtönbüntetésre. Az első bírósági ítélet még 2018-ban született, két évet kapott a Mercedes luxuslimuzin illegális megvásárlásáért, aztán jött másfél év már a menekülése után, 2020-ban egy hét évvel korábbi ügyért, ellenzéki politikusok elleni támadásba torkolló uszításért. 2022 áprilisában hét év börtön lett a vége annak, hogy 2006 és 2012 között 1,3 millió eurónak megfelelő macedón dénárt sikkasztott a pártja által gyűjtött adományokból.
Megnyerte a választást a Magyarországra menekült Nikola Gruevszki pártja, van, aki már várja haza a macedón oroszlánt