gáztároló;

Az orosz gáz a tőzsdei árhoz képest felárral érkezik, még ha cáfolják is

- Nőnek a gázkészletek és -profitok

Magyarországé Európában a negyedik, felhasználás-arányosan pedig a harmadik legkedvezőbb gázfeltöttségi arány.

Miközben az uniós feltöltési terv alapján a hazai gáztárolókat július elejére kellene 65 százalékig feltölteni, az arány már most, május végén meghaladta a 75 százalékot - közölte az Energiaügyi Minisztérium. Ez Európában a negyedik, felhasználás-arányosan pedig a harmadik legkedvezőbb adat. Az EU-szabályok szerint a tárolókat legkésőbb november elejéig kell 90 százalékig feltölteni. A jelenleg betárolt, mintegy 5 milliárd köbméter az elmúlt fűtési szezon háztartási igényeit több mint kétszeresen meghaladja. A hazai gázfelhasználás 2022-ben és 2023-ban a megelőző fél évtized átlagához képest egyaránt körülbelül ötödével csökkent. A lakosság a meleg időjárás miatt áprilisban a tavalyi év azonos havához képest 42 százalékkal kevesebbet fogyasztott – rögzíti a szaktárca.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál nyilvántartott visszamenőleges adatsor tanúsága szerint egyébként az elmúlt hét év során csak 2020-ban állt ilyen magasan a töltöttségi arány, ami 2022-ben csak 37 százalékot mutatott.

Tavaly nem húzott rosszul a két hazai gáztárolócég, a körülbelül 4,43 milliárd köbmétert képviselő, a magyar állami MVM tulajdonában lévő Magyar Földgáztároló (MFGT), és az 1,9 milliárd köbméter tárolására alkalmas, a különleges jogállású Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség (MSZKSZ) birtokolta Hexum szekere sem – derül ki a két cég napokban leadott éves beszámolóiból. A Pusztaederics, Kardoskút, Hajdúszoboszló-Nagyhegyes és Zsana nevű tárolókat üzemeltető MFGT bevétele 53 milliárdról 65 milliárdra, nyeresége pedig 16,6 milliárdról 16,9 milliárdra nőtt. Ezt az állami tulajdonos osztalékként kivonta.

Míg a Szőreg-1 jelű, amúgy algyői tárolót birtokló Hexum bevétele 21,3 milliárdról 20,6 milliárdra csökkent, addig a nyereség 4,7 milliárdról 4,9 milliárdra nőtt. Ezt az MSZKSZ a cégnél hagyta. A Hexum helyzete igen sajátos, mivel az 1,9 milliárd köbméterből 1,2 milliárd köbmétert eddig is „biztonsági”, tehát csak vész esetén kitárolható készletként őrzött. Ilyen szükséghelyzet pedig a tartalékfelhalmozás kezdete óta nem állt elő. Bár a fennmaradó, 700 millió köbméterrel eddig úgymond hagyományosan kereskedett, a 2023-as beszámoló tanúsága szerint az MSZKSZ az általa 2022-ben, kormánygarancia mellett, közel ezermilliárdos rekordáron megvásárolt, mintegy 740 millió köbméter „különleges gázkészletet” szintén saját tárolóiban helyezte el. Mivel ugyanakkor a szabályok szerint a "különleges" adag vételár alatt nem értékesíthető, a piac pedig másfél éve az akkori szint ötödén-tizedén állt be, a belátható jövőben vélhetőleg ez a mennyiség is a Hexum tárolóiban marad.

Az előző évi 196 millió forint után tavaly 213 milliós profitot termelt a márkát forgalmazó Magyar Sportmárka Zrt.