;

per;ítélet;bűnszervezet;antifasiszták;

- Jogerősen egy év tíz hónap börtönt kapott az antifa-per másodrendű vádlottja

Az eljárás az első- és harmadrendű vádlottal szemben első fokon folyatódik a Fővárosi Törvényszéken.

Másodfokon egy év tíz hónapra mérsékelte a Fővárosi Ítélőtábla az antifa-támadások ügyében indult eljárás másodrendű vádlottja, Tobias E. szabadságvesztését, a büntetést pedig fegyház helyett börtönben hajtják végre - derül ki a bíróság honlapján közzétett közleményből.

Az ítélőtábla döntése 2024. május 28-án jogerőre emelkedett, az eljárás az első- és harmadrendű vádlottakkal szemben a Fővárosi Törvényszéken folytatódik. A most jogerősen elítélt másodrendű vádlott azt kérte, hogy a szabadságvesztéséből fennmaradó 4 hónapot Németországban tölthesse le. A közlemény felidézi, hogy az elsőfokú bíróság még 3 év fegyházra ítélte az elkövetőt és 5 évre kiutasította Magyarország területéről.

Mint ismert, a szélsőbaloldali bűnszervezet tagjai kiválasztottak olyan személyeket, akiket ők megjelenésük alapján szélsőjobboldalinak véltek, s ezeket lakó- illetve munkahelyük környékén, létszámfölényben, hátulról megtámadták, s élet kioltására alkalmas eszközökkel, jellemzően teleszkópos botokkal ütlegelték. Céljuk az volt, hogy a szándékoltan igen súlyos, életveszélyes sérülés és a váratlan támadás körülményei miatt érzett megaláztatás nagy mértékű lelki gyötrelmet is okozzon a sértettnek - idézi fel a bíróság közleménye.

A szervezet tagjai a támadások szervezése során a lelepleződés elkerülése érdekében a darkneten az ún. Jabber alkalmazáson keresztül, míg az azonos városban élő és egymással szoros kapcsolatban álló tagok nyilvános helyen szervezett találkozók alkalmával egyeztettek. Elosztották egymás között az előkészületekkel kapcsolatos feladatokat. A támadásoknak előre megtervezett és következetesen megtartott, forgatókönyv szerinti menete volt attól függően, hogy a megtámadott személy számíthatott-e támadásra, vagy sem, illetve a bántalmazására otthonában, munkahelyén vagy szélsőjobboldali rendezvényről történő távozása során került sor. A szervezettség a sértettek elleni támadások során, azok mindenkori feltételeihez igazodó előre egyeztetett feladatmegosztásban is megnyilvánult - olvasható a közleményben.

Az antifák 2017-től kezdődően Lipcsében erőnléti edzésekkel összekötött találkozókon gyakorolták be a közösen végrehajtandó bűncselekmények pontos menetét azért, hogy azokat a későbbi hangazonosítást kizárva, a helyszínen már további utasítás adás nélkül hajthassák végre. A támadás célja volt, hogy alkalmas legyen súlyos, akár életveszélyes sérülések okozására anélkül, hogy az abban résztvevők azonosítási lehetőséget adó nyomot hagyjanak hátra.

Az edzések Tobias E. vezetésével zajlottak. A közös ideológiai meggyőződés alapján később csatlakozó, Budapestre érkezett tagok, így a másodrendű vádlott társai is a begyakorolt forgatókönyv ismeretében, ahhoz igazodva készültek fel az egyes támadásokra.

A bűnszervezet vezetői és egyes tagjai, köztük a másodrendű vádlott ellen Németországban azonos módon elkövetett támadások miatt már korábban is büntetőeljárás indult. Később a szervezet tagjai elhatározták, hogy a németországihoz hasonló erőszakos támadásokat követnek el Budapesten, összefüggésben a város második világháborús ostroma során, 1945. február 11-én zajlott kitörésre emlékező Becsület Napja című szélsőjobboldali rendezvénnyel. A Németországból érkezett elkövetők olaszországi anarchista mozgalmak résztvevőiként számon tartott, Milánóból érkező tagokkal egészültek ki.

A másodrendű vádlott és társai 2023. február 9-én a Nyugati pályaudvar területén az egyik utast a viselete alapján szélsőjobboldali szimpatizánsnak vélték, s ezért paprikaspray-t fújtak az arcába. Ugyanaznap a szervezet tíz tagja a Nyugati térről villamossal a Kálvin térre utazva felfigyelt három szélsőjobboldali szimpatizánsnak vélt sértettre. Követték őket, körbefogták, rájuk támadtak és teleszkópos bottal ütlegelték a fejüket. Két sértett nyolc napon túl, egy pedig nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett, azonban életveszélyes sérülés reális lehetősége is fennállt. Másnap a bűnszervezet több tagja a XI. kerületben buszra szállva követett egy a ruházata alapján szélsőjobboldali szimpatizánsnak vélt sértettet, aki munkába sietett. Az egyik támadó teleszkópos bottal közepes erővel legalább ötször tarkón ütötte, majd amikor a sértett földre esett, a szervezet tagjai tovább bántalmazták. A sértett többszörös bordatörést, zúzódásos sérüléseket szenvedett, azonban az életveszélyes sérülés reális esélye ebben az esetben is fennállt.

Aznap este a szervezet tagjai két német állampolgár nyomába eredtek, s teleszkópos bottal, gumikalapáccsal ütlegelték, majd paprikaspray-vel lefújták őket. A sérülések 5-6 nap alatt gyógyulóak voltak, azonban ugyancsak mindkét sértettnél fennállt az életveszélyes sérülés esélye. Egy másik helyszínen a szervezet tagjai hátulról támadtak a sértettre, paprikaspray-vel arcon fújták, majd teleszkópos bottal közepes erővel többször arcon ütötték. A sértett agyrázkódást szenvedett, és arckoponyája több helyen eltört. Ez esetben is fennállt az életveszélyes sérülés, maradandó fogyatékosság lehetősége. Másnap a másodrendű vádlott és társai szétszóródva figyelték a járókelőket, hogy kiválasszák a következő áldozatot, de a rendőrség ekkorra lekapcsolta a bűnözőket.

A másodrendű vádlott ügyében januárban megszületett elsőfokú ítélet ellen az ügyész a büntetés súlyosításáért, míg a vádlott és védője enyhítésért fellebbezett. Kedden a másodfokon eljáró ítélőtábla a törvényszék által kiszabott három év fegyházat egy év tíz hónap börtönre enyhítette.

A tábla szerint törvényesen minősítették a másodrendű vádlott cselekményét bűnszervezetben részvételnek, ugyanis ő társaival ellentétben nem vett részt a sértettek bántalmazásában, csak jelen volt a támadásoknál. A büntetés kiszabásakor a tábla nyomatékos enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a vádlott az eljárás során a legszigorúbb kényszerintézkedés hatálya alatt állt, ami magyar nyelvet nem beszélő külföldiként nagyobb megterhelést jelentett számára.

Az eljárás az első- és harmadrendű vádlottal szemben folytatódik első fokon a Fővárosi Törvényszéken. A Fővárosi Ítélőtábla május 15-én döntött arról, hogy megszünteti az antifa-per elsőrendű vádlottjának, Ilaria Salisnak a letartóztatását 16 millió forint óvadék ellenében.

Többek közt az általa írt halállista miatt sem kerülhet szabadlábra.