Leporolta és újra elővette nagy riválisa csodafegyverét Donald Tusk. A liberális lengyel kormányfő bejelentette: ők is megalakítják a lengyelországi orosz befolyást vizsgáló különleges bizottságot. Egy ilyen már volt. Tavaly hozta létre a róla elnevezett „Lex Tusk” törvénnyel a jobboldali nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) kormánya. A bizottság jól kiválasztott szakértőinek kellett volna kimondaniuk, hogy Tusk és társasága orosz ügynökök. Ezt a testületet az új szejm feloszlatta, de most újra alakítanának valami hasonlót, amely az orosz és fehérorosz titkosszolgálatoknak az elmúlt nyolc év PiS-kormányzása alatti lengyelországi beépülését elemezné.
Az indok nem csupán pártpolitikai. A hónap elején Belaruszban bukkant fel Tomasz Szmydt, a varsói vajdasági közigazgatási bíróság tanácsvezető bírója, aki politikai menedékjogot kért Alekszandr Lukasenko fehérorosz vezetőtől. Néhány napja a bíróság elrendelte a mentelmi jogától megfosztott Szmydt letartóztatását.
Szmydt nem az ismeretlenségből robbant be a lengyel nyilvánosságba. Az 54 éves férfi Bialystokban született, ott szerzett jogi diplomát. Teljes karrierjét bíróként töltötte. Pár évvel ezelőtt kiderült, hogy igazságügyminisztériumi pozícióba rendelt bíróként tagja volt - akkori nejével együtt – egy központilag szervezett csoportnak, amelynek az volt a dolga, hogy „leleplezze” a PiS terveit ellenző bírókat a szakmai és nagyobb nyilvánosság előtt. Rágalmaztak és gyűlöletet terjesztettek. Emiatt később kínos magyarázatok következtek, fegyelmi eljárás indult és Szmydt bocsánatkérésre kényszerült. A bírónak volt egy rosszul végződő találkozója a sajtóval, megalapozatlan feljelentést tett a CBA (Központi Korrupcióellenes Ügynökség) hatóságnál a Gazeta Wyborcza munkatársa, Ewa Iwanow ellen, azzal, hogy az újságírónő folyamatban lévő eljárásokról akart tőle információt szerezni. Szmydt egyébként bíró kollégáit is feljelentette a CBA-nál.
A PiS-éra alatt ívelt fel karrierje: járási bíróból gyorsan közigazgatási bíró lett és berendelték a minisztériumba, ahol tagja lett annak a különbizottságnak, amely a bírók fegyelmi ügyeit vizsgálta. Zbigniew Ziobro miniszter megbízta, hogy vegyen részt annak a testületnek a munkájában, amely a (liberális vezetésű, tehát politikai ellenfél) varsói önkormányzat reprivatizációs ügyeit vizsgálta. A jobboldali bírói-ügyészi-politikusi aktivista csoport legbelsőbb köréhez tartozott. Szmydt jogi igazgatóként működött a Központi Igazságügyi Tanácsnál, amely a bírói kinevezésekről döntő testület.
Közigazgatási bíróként Szmydt fontos államtitkok közelébe került. Olyan ügyekben (szám szerint 37-ben, írta Rzeczpospolita) is ítélkezhetett, melyekben titkosszolgálati, államigazgatási vagy nemzetközi szervezetekben dolgozó személyektől megvonták a titkokhoz való hozzáférés jogát, s az illetők ez ellen fellebbeztek. A lengyel titkosszolgálatok ügyein kívül olyan személyek ügyében is dönthetett, akik az EU-ban vagy az Európai Űrkutatási Ügynökségnél dolgoztak. Neveket, szervezeteket, ügyeket ismerhetett meg.
A sajtóban nyilatkozó kormánytisztviselők állítják: a bíró évek óta dolgozhatott a fehérorosz vagy az orosz hírszerzésnek. Azt mondják, mindez azért volt lehetséges, mert a PiS kormányzása alatt a titkosszolgálatok elsősorban az ellenzéki politikusokra, sajtóra dolgoztak – ezt bizonyítja szerintük a Pegazus kémszoftver törvénysértő felhasználása. A bíró ráadásul tavaly nyáron Belaruszban járt – erre sem figyeltek fel a szervek, holott Szmydt szigorúan titkos államtitkok ismerője volt. Az elemzők egy része azt is feltételezi, hogy a jobboldali kormánypolitikusoknak lehetett egy olyan köre, amely komolyan latolgatta, hogy Orbán Viktor példáját követve orosz kapcsolatokat létesít. (A Nyugat-ellenes, Brüsszel-ellenes, turbókonzervatív, nacionalista retorika a PiS-ben is ugyanúgy jelen van, mint a Fideszben.)
Elhárítók mondják
Szmydt szökése kapcsán a titkosszolgálatok több korábbi alkalmazottja nyilatkozott a lengyel sajtóban. Azt állítják, hogy a bírót feltehetően „kimenekítették”, mivel gazdái attól tarthattak, hogy a lengyel elhárítás a nyomában jár. Törökországon keresztül jutott ki végül Belaruszba, ahol szökését május 6-án nyilvánosságra hozták. Gyorsan felhasználták propagandacélokra, interjút adott a minszki és az orosz tévének, ahol dicsérte Lukasenkót és Putyint, és szidalmazta a lengyel politikát. Ő a szláv népek testvériségének híve – mondta. Nagy leleplezésekkel nem állt elő, de az oroszok mindig kapnak a hasonló átálló személyiségeken, akik szakítanak addigi életükkel. Maciej Korowaj, a katonai hírszerzés volt alezredese a Gazeta Wyborczának nyilatkozva azt mondta, hogy Szmydt nem csak az államtitkok ismerőjeként lehetett érdekes a keleti kémeknek, de mint tippadó, lehetséges gyenge pontok feltárója is értékes volt. A lengyel média szerint a bírónak orosz vagy ukrán barátnője volt az utóbbi egy-két évben. Korowaj szerint esetleg a nőt eleve beszervezési céllal küldték rá, de akár akkor is megkörnyékezhették a jobboldali bírót, amikor a reprivatizációs ügyek körül vizsgálódott. Ez jó alkalom lehetett a korrumpálásra. Szmydt szeretett költekezni. A lengyel lapok azt is kiemelik, hogy az igen jól kereső közigazgatási bírónak vagyonnyilatkozata szerint semmilyen tulajdona nem volt.