;

bértárgyalások;egyetemisták;BME;vészjelzés;állami fenntartás;sikertelenség;

- „S.O.S. Süllyedünk!” – Segélykiáltást hallatott a BME

Ha nem történik csoda, és az úgynevezett modellváltásból kimaradó felsőoktatási intézmény nem kapja meg a szükséges kormányzati támogatást, a működése is veszélybe kerülhet.

Válságos finanszírozási helyzetben van a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) – derül ki abból a segélykiáltásnak szánt videóból, amely a Műegyetemiek az oktatás jövőjéért Facebook-oldalán jelent meg nemrég. 

Az „S.O.S. Süllyedünk!” címet viselő bejegyzés felhívja a figyelmet, hogy az állami források a 20 évvel ezelőtti érték 40 százalékára estek vissza. Segítséget eddig a fenntartótól vártak, de mindeddig hiába. Az állami fenntartású egyetemek szakszervezetei és a felsőoktatásért felelős államtitkár, vagyis Hankó Balázs (KIM( között megszakadtak az egyeztetések. A megfogalmazott követelésekre érdemi válaszok, vagy a kért béremelésre vonatkozó ajánlat három tárgyalási forduló után sem érkezett. „Ezért nem maradt más hátra, tegnap este leadtuk a vészjelzést. Ha az államtitkártól már nem remélhetünk megoldást, talán egy szuperhős vagy a csoda segít” – zárul a vészjelzés.

Amint arról február végén lapunk is beszámolt, a BME csaknem 800 dolgozója írta alá azt a fenntartónak címzett levelet, amelyben elfogadhatatlannak nyilvánítják, hogy nem biztosítanak forrást „a magas színvonalú egyetemi oktatáshoz és kutatáshoz, továbbá a tisztességes bérezéshez és hallgatói juttatásokhoz”. Az egyetemi oktatók alapbére nem közelíti meg a diplomás mérnöki átlagkeresetet.

Az ugyancsak állami fenntartásban maradt Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) korábban több mint ezer, majd márciusban már háromezer dolgozója követelt azonnali ötvenszázalékos alapbéremelést.

Tompos Mártonhoz hasonlóan Hadházy Ákos is munkára serkentené a havi 5 milliós fizetésű Lánczi Tamás vezette intézményt. Előbbi szerint azonban egyszerűbb lenne, ha a külügyminiszter lemondana.