;

Oroszország;kormányalakítás;

Putyin és Sojgu elválaszthatatlanoknak tűntek, egészen mostanáig

- Csillagok háborúja

Első alkalommal lesz civil vezetője az orosz haderőnek miután Putyin elnök Szergej Sojgu védelmi minisztert Andrej Belouszov volt miniszterelnök-helyettesre cserélte. Az okok többrétűek.

Ma hallgatja meg az orosz törvényhozás felsőháza az új kormány miniszterjelöltjeit, a döntést a Szövetségi Tanács hozza meg. Vlagyimir Putyin Oroszországában ez nyilván formalitás, miután az új kormány összetételét maga az elnök javasolta és terjesztette elő vasárnap késő este.

Bár látszólag nem történik radikális átszervezés, hiszen Mihail Misusztyin újbóli miniszterelnöki kinevezését már múlt héten megszavazta a Duma, a legtöbb tárcavezető, köztük Szergej Lavrov külügyminiszter a helyén marad, a teljes hadvezetés átszervezése mégis igen jelentős változást sejtet.

A Ria Novosztyi orosz állami hírügynökség által közzétett javaslat szerint Putyin ugyanis meneszti két korábbi bizalmasát, Szergej Sojgu védelmi minisztert és Nyikolaj Patrusevet, a Szövetségi Biztonsági Tanács főtitkárát. A hivatalos bejelentés szerint Sojgu, aki 2012 óta töltötte be a védelmi miniszteri tisztséget a továbbiakban átveszi Patrusev helyét és a Biztonsági Tanács főtitkára lesz, Patrusev jövőbeli tisztségéről pedig az elkövetkező napokban várható döntés, állította Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő.

Az új védelmi miniszter Andrej Belouszov lesz, aki az előző kormányban miniszterelnök-helyettes volt. Ő az első civil az orosz védelmi minisztérium élén, így kinevezése történelmi premier is. Valerij Geraszimov vezérkari főnök továbbra is hivatalában marad, mint ahogy Alekszandr Bortnyikov a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB), és Szergej Nariskin a külföldi hírszerzés (SVR) vezetője is.

Az igazi szenzációt nem is Sojgu menesztése jelenti, az ő pozíciója az Ukrajna ellen 2022. február 24-én megindított teljeskörű háború kirobbantása óta már többször megingott, a kormányalakítást megelőző napokban pedig már az orosz és a nemzetközi média is valószínűsítette leváltását. Putyin hűséges bizalmasának helyzetét először 2022 márciusában a háború elején elszenvedett vereség, a Kijev mellőli kényszerű orosz kivonulás, majd tavaly nyáron a Prigozsin-lázadás rendítette meg. Az általa vezetett tárcánál nemrég kibukott korrupciós botrányt, helyettese, Timur Ivanov vezérezredes vesztegetés miatti őrizetbe vételét azonban már „nem élte túl”. Orosz ellenzéki portáloknak nyilatkozó források szerint Putyin számára most mindennél fontosabb a háború finanszírozása, ezért is lépett drasztikusan a védelmi pénzek elsikkasztása miatt és vélhetően - ugyancsak a háború sikere érdekében - ezúttal azt is figyelembe vette, hogy a "hadsereg nem szereti Sojgut".

"Putyin számára most az a fontos, hogy a háborúra költött hatalmas összegeket ne lopják el" – idézte Andrej Kolesznyikov, a Carnegie Endowment for International Peace egyik vezető elemzőjének az X-en (volt Twitter) közzétett sorait a The Moscow Times. De Belouszov most örökre tönkreteszi a hírnevét, mint cinkos, tette hozzá az elemző.

A 65 éves új védelmi miniszter korábban a technológiai fejlesztésért felelt, vezette a gazdaságfejlesztési minisztériumot és volt Putyin gazdasági tanácsadója is. Kinevezését azzal indokolta Peszkov, hogy Putyin elnök azt szeretné, ha a védelmi tárcát olyan civil személy vezetné, aki nyitott az innovációra. A The Moscow Times által idézett elemző szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Belouszov fogja „hadigazdasággá alakítani” az orosz gazdaságot, így a hadsereg táplálja a GDP növekedését. „Csillagok háborúja-szerű gazdaság ez, olyan, ami miatt a Szovjetunió felrobbant", írta Kolesznyikov.

A kormányalakítás legnagyobb meglepetése Patrusev menesztése illetve az, hogy egyelőre nem nevezték meg, hol folytatja. Őt tartották az orosz vezetés második legerősebb emberének, 2008 óta vezette a Biztonsági Tanácsot, azelőtt pedig az FSZB igazgatója volt. „Ejteni” minden bizonnyal nem fogja Putyin, fiát, Dmitrijt, aki az előző kabinet mezőgazdasági minisztere volt, máris miniszterelnök-helyettessé léptették elő.

Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) hétfői gyorselemzése szerint a hadvezetésben végrehajtott magas szintű átrendeződések arra utalnak: Putyin fontos lépéseket tesz az orosz gazdaság és védelmiipari bázis mozgósítása érdekében, azért, hogy fenntartsa az elhúzódó ukrajnai háborút, és végső soron felkészüljön a NATO-val való jövőbeli konfrontációra.

Ausztriát is elérte a palesztinpártiak tiltakozó hulláma. Ez veszélyes helyzetet teremthet az országban, mivel tavaly is jelentősen nőtt az antiszemita cselekmények száma.