;

Orbán Viktor;búcsú;Hszi Csin-ping;megállapodások;vizit;

- Elbúcsúzott Budapesttől Hszi Csin-ping

Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó kísérte ki a a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre a kínai elnöki párt. A kétnapos látogatást a magyar kormány történelminek tartja, különösen, hogy végül 18 megállapodást sikerült tető alá hozni a ma is kommunista országgal.

Péntek késő délután szállt fel a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről a Hszi Csin-ping kínai elnök és felesége, Peng Li-jüan gépe, de könnyen megjósolható, hogy a magát jobboldalinak, kereszténynek mondó magyar kormány még sokáig fogja emlegetni ezt a kétnapos látogatást. A kommunista Kína elnökének vizitjét még csütörtök este Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nevezte „történelmi látogatásnak” a magyar-kínai csúcstalálkozót, amely szerinte ahhoz méltó eredményeket is hozott.

Amint azt a magyar diplomácia vezetője bejelentette, a felek tizennyolc fontos megegyezést írtak alá. – A kelet-nyugati összeköttetések fejlesztését célzó, kínai Egy övezet, egy út stratégia keretében a két ország olyan kibővített projektlistát állított össze, amelyen a közösen végrehajtandó beruházások, fejlesztések szerepelnek. Ennek alapján megkezdik a Budapestet elkerülő vasúti gyűrű építésének előkészítését egy közös kínai-magyar fejlesztés keretében. Ugyanígy, megkezdjük az előkészítését egy olyan gyorsvasúti összeköttetésnek is, amely azt célozza, hogy a repülőtérről Budapest belvárosába gyorsan, kulturáltan lehessen megérkezni – fogalmazott, emlékeztetve, hogy Magyarországról már hét kínai nagyváros érhető el közvetlenül, hetente tizenkilenc légi járattal.

A vizit vége

Szijjártó Péter ezután arra is kitért, hogy közös fejlesztés lesz Magyarországon az elektromos autók töltőhálózatának fejlesztése, emellett megkezdik „Európa legmodernebb, legnagyobb, legbiztonságosabb és leggyorsabb átengedést biztosító határátkelőhelyének megépítését Magyarország és Szerbia között”. – A röszkei autópálya-határátkelő rendkívüli mértékben leterhelt – indokolta a lépést, majd beszélt még a szintén kínai segítséggel tervezett magyar-szerb kőolajvezetékről, a Kínába exportálandó magyar cseresznyéről, és „az új dimenziójú” együttműködésről a nukleáris energia terén.

A legextrémebb az volt, amikor az elhalasztott műtétek nyilvántartásában az olvasták, hogy az operáció azért marad el, mert az orvos disznóvágásra ment.