A Magyar Péter által kirobbantott lázadás kezdetben a NER moráljáról szólt, a gazdasági összeomlás kísértete kiszorult a közbeszédből. A közértben, az energiaszámlák kézhezvételekor egyébként sem robbant semmi, a választók - nagy morgások mellett - végül mindent tudomásul vettek, a NER olajozottan működött. Az ellenzék kényszerűen betagozódott a fizetős parlamenti rendszerbe, amit a szavazók súlyosan, nem ritkán igazságtalanul büntettek. A kegyelmi botrányt, az influenszer-tiltakozást követően azonban Magyar Péter úgy tépte fel a lebetonozott belpolitikát, ahogy kevesen számítottak rá.
A Fidesz szavazótábora csökken, ám Magyar Péter főként az el nem kötelezettek és a lazább kötődésű ellenzéki szavazók közül kap támogatókat. A jelenlegi választási menetben a Fidesz blokkjával szemben hasonló méretű blokkot próbál felépíteni. Az elmúlt ciklusok során az ellenzék is próbálkozott ilyesmivel, de az érdemi szövetségre nem képes pártok nem járhattak sikerrel. Azóta is ez a helyzet, ráadásul most a TISZA-párt elszívó hatása is gátolja a DK-val szemben versenyző ellenzéki magok erősödését (LMP, Momentum). Magyar Péter jobboldaliként, a DK baloldali-liberálisként, föderális európaiként definiálja magát, az LMP egy világnézeti zölddel azonosul, a Momentum a változó tartalmú középpel és a friss generáció ígéretével igyekszik fel a színpadra.
Magyar Péter jobboldalisága nem értéklista, hanem hívószó. A jobboldali ernyőfogalom alá a hagyományos baloldal törekvései is kényelmesen beférnek (a rendszerkritikus baloldalé kevésbé), úgy is mint az alkotmányosság, a demokrácia, az átláthatóság, a tisztességes élet, a megbecsült munka, a helyi szabadság, a megfelelő közoktatás vagy a szégyenteli közegészségügyi állapotok felszámolása.
Ha a TISZA-párt tovább nő, a Fidesz-KDNP visszaszorulhat az európai választásokon. A 2026-ig tartó nagy menetelés és az erős ellenzék felépülése innen indul, a tét Orbán leváltása. Magyar Péter vidéken is sikerrel lép fel, több helyütt látványosan megjelent az ellenállás. A NER innovatív képességei leromlottak, a rendszer arrogáns és tohonya, drága lemezjátszóján Brüsszel/Gyurcsány/Soros régi lemezeit játssza újra meg újra.
Orbán Viktor hatalmának támogatására a rendszer 2020 óta folyamatosan, Európában egyedülálló módon és szemérmetlenül szükségállapotot tart fenn. A NER immár vérrög a magyar társadalom érrendszerében, életveszélyes a társadalom szervezetére. Rossz törvények, pocsék politikai létforma, szegregáció és kontraszelekció, önmagát is megbetegítő beszédmód, szellemi restség vezetett a mai válsághoz.
Ám még ha Orbánnak sikerül is visszafordítani a mostani lázadást, a rendszer ketrecébe visszaterelni az elbitangolt ellenzékieket, fényes ábrázatán akkor is látszani fognak ezeknek a hónapoknak a sérülései.
Ami megtörtént Lengyelországban, Törökországban, most itthon is megkezdődött.
Egyenes út azonban sehova nem vezet: a mai siker nem garancia a politikai váltásra. A rehabilitáció ehhez mérhetően hosszú folyamat, és most sem lesz elég egy-két politikai jelszó. Alapos elemzés és jövőkép nélkül a politikai kommunikáció csupán két reklám közötti zörej a televízióban.
Végre-valahára egész szektorokat kell megérteni, átalakítani, kialakítani. Régi szóval: komplex reformokra van szükség, nem hatástalan varázslatokra, amelyekkel a közszolgáltatásokat eddig pusztították. Még ha fél évszázados rossz hagyományok szorítják is az orvost, a beteget, kampányok és egybites varázslás helyett (orvosbérek emelése, hálapénz tilalma) hatékony, szakszerűen és üzemszerűen működő, ellenőrzötten finanszírozott egészségügyi rendszer a cél.
Vannak-e ilyen reformelképzelések? Természetesen, ahogy a közoktatásban is, és ahogy majd sort kell keríteni ilyesmire a fizikai infrastruktúrák esetében is. Lesz-e politikai bátorság szakembereket alkalmazni? A politikai osztály képes lesz-e felszámolni az intézményesített korrupciót? Meri-e engedni a versenyt és a tehetséget a tökfej csókosok ellenében?
Most a tereket kell megtölteni. Ha erősebbek leszünk, a szétbarmolt közigazgatást, a meggyalázott önkormányzati rendszert, a közszolgáltatásokokat kell majd visszaépíteni úgy, ahogy az elkötelezett magyarok európai civilizációja megköveteli.
A szerző közgazdász
–
A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.