„A legtöbb fontos kérdést megoldották a gázai háború leállítását célzó tűzszüneti tárgyalásokon” − jelentette tegnap a katari tulajdonú The New Arab című lap egyiptomi forrásokra hivatkozva, akik szerint „a Hamász és Izrael közti nézeteltérések már csak egy kérdéskörre összpontosulnak”. Közben egy magas rangú egyiptomi tisztviselőtől az Asark című szaúdi lap úgy értesült, hogy a felek közt közvetítő Egyiptom Kairóba hívta Izrael és a Hamász tárgyalóit, hogy megpróbálják rendezni a még tisztázatlan kérdéseket.
Egy tegnapi közleményében a Hamász megerősítette: küldöttsége hamarosan Egyiptomba utazik. A szervezet vezetője, Iszmail Haníje az egyiptomi hírszerzés főnökével, Abbász Kamellal telefonon beszélve kijelentette, hogy „pozitív szellemben folytatják a tűzszüneti javaslat tanulmányozását”. A Hamász közleménye szerint kairói tárgyalásaik célja, hogy „olyan megállapodást érleljünk ki, amely megvalósítja népünk követeléseit, és véget vet az agressziónak”.
A Reutersnek nyilatkozva egy a közvetítőkhöz közel álló palesztin tisztviselő azt mondta, hogy a Hamász-delegáció látogatására a következő két napban kerülhet sor.
Előzőleg – egy nappal Antony Blinken izraeli tárgyalásai után, ahol az amerikai külügyminiszter azt mondta, nagyon erős javaslat fekszik az asztalon, és a Hamászra hárul a felelősség, ha azt elutasítja – a palesztin szervezet jelezte: bár negatívan ítéli meg a legújabb javaslatot, de folytatja a tárgyalásokat. Szuhail al-Hindi, a Hamász politikai irodájának egyik tagja az AFP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a harcok befejezését és az izraeli hadsereg erőinek a Gázai övezetből való teljes kivonását követelik. Az AP úgy tudja, Egyiptom biztosította a Hamászt, hogy a megállapodás a háború teljes befejezését fogja jelenteni. Egy név nélkül nyilatkozó egyiptomi tisztviselő szerint a Hamász még túl homályosnak tartja a tervezet megfogalmazását.
Az Egyesült Államok és más közvetítők remélik, hogy a megállapodás megakadályozza a Rafah városa ellen tervezett izraeli támadást. Ehhez csatlakozva Olaf Scholz német kancellár is telefonon tárgyalt Benjamin Netanjahuval az összes túsz szabadon bocsátásáról és a lehetséges tűzszünetről.
Az amerikai és egyiptomi közvetítők által a Hamásznak tett javaslat egy háromlépcsős folyamatot vázol fel, amely azonnali hathetes tűzszünetből, a túszok részleges szabadon bocsátásából, valamint a „tartós nyugalomról” szóló tárgyalásokból állna, beleértve az izraeli kivonulást is a Gázai övezetből. Ha Izrael mégis beleegyezik a háború lezárásába, az nagy fordulatot jelentene.