Grúzia;tüntetések;törvényjavaslat;ellenzéki tüntetés;rendőri erőszak;Grúz Álom;Tbiliszi;külföldi ügynök;

A kormányzó Grúz Álom párt nagygyűlésén Bidzina Ivanishvili volt miniszterelnök „bűnöző és áruló csoportnak” nevezte az ügynöktörvény ellen tiltakozó ellenzéki Nemzeti Mozgalmat

- Drámai a helyzet Grúziában

Dulakodásba fulladt a grúz parlament ülése szerdán, mielőtt hozáláttak volna a "külföldi ügynökökről" szóló törvény második olvasatban való vitájához. 

A grúz televízió tudósítása szerint az ülésteremben teljes volt a felfordulás: miután az ellenzék a kormányt, a házelnök pedig az ellenzék politikusait vádolta erőszakra szítással, kiabálás kezdődött, majd többen tettleg nekiestek ellenfelüknek.

Előző este a rendőrség több mint 60 tüntetőt tartóztatott le Tbilisziben, miután az ellenzék hívei a parlament előtt tiltakoztak a "külföldi ügynököket" megbélyegző, orosz mintára megalkotott törvény ellen. A rendőrök brutálisan léptek fel, könnygázzal és vízágyúval szorították vissza a döntően fiatal résztvevőket, majd megtisztították a Rusztaveli sugárutat is. Híradások szerint többen megsérültek, köztük Levan Kabeisvili, a legnagyobb ellenzéki tömörülés vezetője súlyosan. Szalome Zurabisvili elnök felszólította a rendőrséget, azonnal hagyjon fel a tüntetők elleni erőszakkal.

A parlamentben a képviselők második, azaz utolsó előtti olvasatban vitatták meg a jogszabályt, amely szakértők szerint a civil társadalom teljes ellenőrzésére szolgál, hasonlóan mint Oroszországban.

A tervezet előírja, a több mint 20 százalékban külföldről finanszírozott nem kormányzati szervezeteknek közzé kell tenniük pénzügyi forrásaikat. A kormányzó Grúz Álom párt, amely egyre szorosabb kapcsolatra törekszik Oroszországgal, azt állítja, nagyobb átláthatóságot akar biztosítani és ellenőrizni a külföldi befolyást. A grúziai demokrácia előmozdítására irányuló számos projektet a Nyugat, köztük az EU és az Egyesült Államok finanszíroz. A bírálók szerint a törvényt nyilvánvalóan a nyugatbarát erők elnyomására használják majd. Egy évvel ezelőtt a grúz kormány a tiltakozások hatására még visszavonta a drákói orosz jogszabályra emlékeztető törvénytervezetet. A mostani tartalma szinte ugyanaz, csak a címe más.

Az uniós tagságra pályázó volt szovjet köztársaságban hetek óta tartanak a tüntetések. Ősszel parlamenti választások lesznek. Hétfőn a kormánypárt százezres nagygyűlést tartott Tbilisziben. Sokan ugyanakkor arról számoltak be: kényszerítették, például kirúgással fenyegették meg őket, ha nem mennek a fővárosba tüntetni, ahová buszokkal vitték őket. A kormánypárt erős embere, a milliárdos Bidzina Ivanisvili egykori kormányfő beszéde sokakban riadalmat keltett: autoriter irányvonalat hirdetett meg. Pártja 2012-es hatalomra kerülése előtt Grúziát „külföldi befolyással rendelkező ügynökök vezették” - mondta. Az ellenzéki Egyesült Nemzeti Mozgalmat "bűnöző és áruló csoportnak" nevezte, és azzal fenyegetőzött, hogy a választások után bíróság elé állítja tagjait.

Az EU és számos tagállama élesen bírálta a külföldi ügynökökről szóló tervezett törvényt.

Úgy tűnik, szerencsére nem az uszító kormánypárti propaganda határozza meg az uniós vezetők Magyarországról alkotott képét.