Giorgia Meloni olasz kormányfő még vasárnap jelentette be, ő vezeti majd pártja, az Olasz Testvérek (FdI) európai parlamenti listáját. Mint fogalmazott, az a cél, hogy Európában ellenzékbe küldjék a baloldalt. Egyúttal kiemelte, "az olasz modellt is elhozhatjuk Európába”. Az általa emlegetett olasz modell azt jelenti, hogy a jobbközép, ami kormányában a Forza Italiát, a néhai Silvio Berlusconi pártját jelenti, összefogna a jobboldali populistákkal, ami Itáliában az FdI mellett Matteo Salvini Ligájának felel meg. Tehát az európai színtéren az Európai Néppárt (EPP) szövetségre lépne az Európai Konzervatívok és Reformistákkal (ECR), aminek egyébként maga Meloni tölti be az elnöki tisztségét. Beszédéből azonban az nem derült ki, hogy a másik szélsőjobb formációt, az Identitás és Demokráciát (ID) is egy ilyen összefogásban akarja-e látni.
Szakértők szerint Meloni döntése mögött az áll, hogy az Olasz Testvérek Meloni személyéhez kötődő párt. Hiába nem ül majd be az Európai Parlamentbe, a választásnál a személye vonzerőt jelenthet a választók számára. Igaz, az FdI népszerűsége nagyon lassan csökkenni kezdett, jelenleg 28 százalék körüli.
Mindenesetre a Meloni által megálmodott európai koalíció vágyálomnak tűnik a júniusban esedékes EP-választás után. Ráadásul más gondok is felmerülnek az olasz EP listákkal. Még Salvini pártjának egyes köreiben is megütközést keltett, hogy a jelöltek listájára felkerült a szélsőséges kijelentéseiről ismert Roberto Vannacic volt hadseregtábornok, akivel Salvini kedden lép majd fel egy pódiumon.
Vannaccit nemrég függesztették fel a szolgálatból egy fegyelmi eljárást követően, amelyet az "Il Mondo al Contrario" (A világ hátrafelé) című ellentmondásos bestsellerének tavalyi kiadása váltott ki. A könyvben az 55 éves volt ejtőernyős parancsnok egy sor szélsőséges kijelentést tett. Egyebek mellett azt állította, hogy a melegek „nem normálisak”. A szerző szintén vallja a szélsőjobb körében népszerű „nagy összeesküvés-elméletet”, amely szerint a muszlim bevándorlók kiszorítják majd az olaszokat. Művében azt is sugallja, hogy „csak a fehérek lehetnek igazi olaszok”.
"Örülök, hogy egy olyan értékes ember, mint a tábornok, úgy döntött, a Ligával együtt folytatja a szabadságért folytatott harcait az Európai Parlamentben" - mondta Salvini. Vannacci hangsúlyozta, hogy "független jelöltként indul, aki megőrzi saját identitását, és bátran fog küzdeni a haza, a hagyomány és a család értékeinek megerősítéséért".
Guido Crosetto védelmi miniszter – ő függesztette fel állásából Vannaccit a könyv megjelenése után – nem kis szarkazmussal megjegyezte, a volt hadseregtábornok tapasztalatával biztosan a Liga nagy segítségére lesz. „Az európai intézmények élvezhetik ötleteinek és értékeinek kavalkádját” – ironizált a tárcavezető, aki egyébként Meloni pártjának a tagja. Salvini rossznéven vette az élcelődést.
Vannacci jelölése azonban megdöbbentette a Liga mérsékeltebb politikusait. Friuli Venezia Giula kormányzója, Massimiliano Fedriga kerek-perec kijelentette, a maga részéről biztosan nem fog Vannaccira szavazni. A Liga egy képviselője pedig a Corriere della Sera beszámolója szerint azt mondta: „figyelmeztettük Matteót (Salvinit), hogy Vannacci bajba sodorhat minket”.
Giorgia Meloni ugyanakkor múlt hónapban azt mondta, hogy Vannacci esetleges jelölése "nem jelentene problémát".