;

Németország;Alternatíva Németországért;

Maximilian Krah, az AfD vitatott listavezetője is mind nagyobb nyomás alá került

- A Zöldek profitálnak az AfD válságából

A Der Spiegel hetilap részletesen írta le a párt Moszkvához fűződő szoros kapcsolatait. 

Bár a német jobboldali populista Alternatíva Németországért (AfD) rendre igyekszik úgy beállítani magát, mintha a szuverenitás nagy védelmezője lenne, imázsa omladozni kellett a pártot érintő legutóbbi kémkedési botrányok miatt.

A Der Spiegel hetilap részletesen írta le a párt Moszkvához fűződő szoros kapcsolatait. Másfél évvel ezelőtt az orosz kormány állítólag egy találkozón tárgyalt az AfD németországi jövőjéről - írja a hamburgi lap. Ennek eredményeként egy belpolitikai téziseket tartalmazó kiáltvány született, amelyben a beszámoló szerint borús képet festettek Németországról, különösen annak gazdasági és szociális helyzetéről, hosszasan ecsetelték továbbá az ország növekvő megosztottságát. A dokumentum célja az volt, hogy tovább javítsa az AfD közvélemény-kutatási eredményeit "és a választásokon minden szinten többséget szerezzen" - írja a hírmagazin, hozzátéve, a dokumentumot egy meg nem nevezett hírszerző ügynökség megállapítása szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legközelebbi bizalmasa rendelte meg 2022 szeptemberében. A jelek szerint a párt "Egyesült Németország" vagy "Német Egység" névre való átnevezése is szóba került.

A cikk szerint nem tudni, mi lett a kiáltvány sorsa, vagy hogy az AfD tudott-e annak létezéséről. A Spiegel megkeresésére ez ügyben a szélsőjobb párt nem adott választ, de a német hírmagazin szerint a türingiai tartományi választás AfD-s csúcsjelöltje, Björn Höcke 2022 októberében Gerában elhangzott beszédében „időnként szinte szóról szóra" ismételte meg a kiáltványban szereplő mondatokat. 2022 októberében Höcke borús forgatókönyveket vázolt fel az ország ipara és a német jóléti állam jövőjét illetően. Számos vállalat vándorolt ki Németországból, éhínség és káosz fenyeget, hangoztatta. Beszédében egységre szólított fel, és arra, hogy ne hagyjuk magunkat "megosztó ékek" által befolyásolni.

A lap további részleteket is feltárt az AfD-s képviselővel, Petr Bystronnal szembeni, oroszországi pénz elfogadásával kapcsolatos vádakkal kapcsolatban. Bystron állítólag elismerte a párt végrehajtó bizottsága előtt, hogy "kisebb csomagokat fogadott el” az oroszbarát médiamenedzsertől, Artem Martschewskyjtől" - számol be a Der Spiegel a beszélgetés résztvevőire hivatkozva. Martschewskyj az "Európa Hangja" nevű Prágában bejegyzett oroszbarát platform tartalmáért felelt, és európai politikusokkal tartott kapcsolatot. A Der Spiegel szerint Bystron azt mondta, hogy a csomagokban nem volt pénz - de azt nem árulta el, mit tartalmaztak a csomagok. Bystron a második helyen szerepel az AfD európai parlamenti listáján. A botrány ellenére maradhat EP képviselőjelölt a párt döntése értelmében. Múlt héten derült fény arra, hogy a listát vezető Maximilian Krah közvetlen munkatársa pedig Kínának kémkedett. A férfit őrizetbe vették, Krah azonban szintén maradhatott a listán.

Az AfD legújabb botrányai lassan a közvélemény-kutatásokban is kezdik érzékeltetni hatásokat. a Forsa ügynökség egy hete közzétett felmérése szerint az AfD-re már csak 16 százalék voksolna. Ez az ügynökség egy éve mért ilyen adatot a populisták számára. Múlt pénteken a Forschungsgruppe Wahlen már csak negyedik helyre sorolta a pártot 15 százalékkal. Mint ezen irodánál, mind az Allensbachnál megfigyelhető, hogy nagyon kezdenek feljönni a Zöldek.

A demokrata politikus megtalálta, mi a közös benne és a volt elnökben.