Informatika;oktatás;gazdasági válság;Világgazdaság;képzés;recesszió;számítástechnika;

A csökkenő diákszámot nem minden informatikai magániskola tudta átvészelni, több is kénytelen volt bezárni

- Nehezebb állást találni, korábban hiány volt belőlük, most már azonban kevesebb informatikai szakemberre van szükség

Sok IT-cégnél léptettek életbe létszámstopot, de nagy arányú elbocsátásokról idehaza sem hallani

Visszaesés tapasztalható a számítástechnikai iparágban, ám ettől a szektor még nem került bele egy lefelé tartó spirálba – mondta egy kerekasztal beszélgetésen Boda József, az egyik legnagyobb hazai programozó magániskola, a Codecool társalapító és vezetője a Visszaesés az IT-munkaerő-piacon: tartós trend, vagy átmeneti jelenség? című rendezvényen. A résztvevők szerint a visszaesés, a recesszió természetes velejárója a gazdaság működésének, így tekintenek a mostanira is.

Boda József, emlékeztetett arra, hogy az elmúlt tíz évben állandó téma volt, hogy mennyi informatikus hiányzik itthon a szektorból. Az olyan magániskolák, amilyennek ő is a vezetője, éppen azért jöttek létre, mert hagyományos iskolarendszer képtelen volt gyorsan reagálni a gazdaság felől érkező óriási igényre, arra, hogy hirtelen nagyon sok informatikusra lett volna szükség. Erre a megfelelő választ a képzés oldaláról a piaci alapon álló iskolák tudták megadni. Igaz, mára az is tény, hogy az elmúlt időszak kereslet visszaesést, vagyis a csökkenő diákszámot hozott, amit nem mindegyik magániskola tud átvészelni.

A IT-szektorban tapasztalható visszaesés abban mindenképpen tetten érhető, hogy megritkultak az álláskereső oldalakon az informatikusoknak szóló hirdetések, másként fogalmazva: csökkent a nyitott álláshelyek száma ebben az ágazatban. A beszélgetésben elhangzott, hogy sok IT-cégnél léptettek életbe létszámstopot, de nagy arányú elbocsátásokról idehaza sem hallani, ami erősen árnyalja azt a képet, ami sötét színekkel festi le az iparág jelenlegi helyzetét, valamint közép- és hosszú távú kilátásait.

Az IT-cégeket vezető szakemberek szerint az informatikusokkal szemben támasztott igények közül a korábbiaknál lényegesen nagyobb hangsúly került az olyan képességek meglétére, mint a nyitottság, a motiváltság és az együttműködési készség, amelyeknek a nagyon alapos szakmai ismeretek birtoklására kell ráépülni. Döntő, hogy a jelenlegi és a jövő IT-szakembere rendelkezzen a változásokkal való együttélés képességével (reziliencia), valamint az angol nyelv írott és beszélt formájának magas szintű ismeretével.

Ugyanakkor világossá vált, hogy a különböző mértékben érinti a beszélgetésben részt vevő vezetők által irányította cégeket a most tapasztalható visszaesés. Az egészségügyi fejlesztésekben érdekelt GE Healthcare-t szinte egyáltalán nem – tudtuk meg a cég vezetőjétől, Vojtek Attilától, ugyanakkor a mezőgazdasági gépgyártókkal kapcsolatban álló AGCO-t igen. Ez azonban most inkább annak tudható be, hogy a mezőgazdasági gépek beszerzését kevésbé kívánja támogatni az Európai Unió és annak tagállamai, valamint az olyan mezőgazdasági nagyhatalom, mint Brazília. A kereslet visszaesésnek leginkább most ez az oka – világította meg a hátteret Filetóth László, igazgató. Hasonló a helyzet a médiacégekkel kapcsolatban álló Accedo Broadbandnek, ahol csökkentek a megrendelések, de ezt átmeneti jelenségnek gondolja Hilgert István fejlesztési igazgató.

A programozás jövőjét nem látják veszélyben a mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb térhódítása miatt sem a megszólaltatott szakemberek. Azzal érveltek, hogy a MI létéről az IT-szektoron belül korábban lehetett tudni. Meglátásuk szerint most az történt, hogy sokkal szélesebb körben váltak elérhetővé az ezzel kapcsolatos információk, és talán az MI-vel kapcsolatos túlzó várakozások is.

Kellenek a programozók

Programozókra továbbra is szükség lesz, a mesterséges intelligencia, vagy ahogy ebben a körben sokkal inkább nevezik, a AI (artificial intelligence) ezt az igényt nem fogja felülírni – egyértelműsítette Vinnai Balázs, IVSZ - Szövetség a Digitális Gazdaságért elnöke, az IND Group társalapítója. A világ IT-szektorában valóban tapasztalható visszaesés, de a világcégeknél az elmúlt időszakban zajló leépítések sokkal inkább menedzsmentet érinti, mint a programozókat. Vinnai Balázs felhívta a figyelmet arra, hogy manapság a programozók többsége nem a technológiai cégeknél dolgozik, hanem más ágyazatokban, így például a pénzügyi szférában vagy az iparban. Az OTP Bank ma sokkal több informatikus foglalkoztat, mint a legnagyobb hazai IT-cégek, és ugyanez igaz az olyan, komoly magyar érdekeltségekkel rendelkező ipari óriáscégről, mint a Bosch.

Az Állattartó telepek fejlesztésének támogatása című felhívás esetén az elnyerhető támogatási összeg minimum 200 millió, maximum 5 milliárd forint, az Állattartó telepek megújításának támogatása című felhívás esetén pedig az elnyerhető maximum összeg 200 millió forint.