;

Egyiptom;Izrael;tárgyalás;gázai offenzíva;Hamász;Gázai övezet;túsz;Rafah;követelések;tűzszüneti tárgyalások;

Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök szerint bármilyen hadművelet Rafahban katasztrófát hozna a Gázai övezet lakosságára, valamint a regionális békére és biztonságra

- Tűzszünet vagy újabb offenzíva

Egyiptom kulcsszerepet játszhat abban, sikerül-e lezárni a gázai háborút, miközben Izrael még a rafahi támadásra készül, hogy bevégezze a Hamász felszámolását.

Abbász Kamel, az egyiptomi hírszerzés vezetője Izraelbe érkezett tegnap, hogy David Barnea Moszad-főnökkel és Cahi Hanegbivel, a Nemzetbiztonsági Tanács vezetőjével megvitassa Kairó javaslatát, amely a Hamász által telhurcolt összes izraeli túszért cserébe több száz palesztin fogoly szabadon bocsátásáról és egyéves tűzszünetről szól. Az izraeli háborús kabinet csütörtök este jóváhagyta a tárgyalások folytatását annak ellenére, hogy Hamász jelezte, a tűzszünet első, hathetes szakaszában csak kevesebb mint 20 túszt tudna átadni, az Izrael által eddig követelt 40 helyett.

A Ynet izraeli hírportál szerint a biztonsági kabinet ülésén ismét elhangzott: a Hamászra gyakorolt nyomáshoz szükség van a tervezett hadműveletre a Gázai övezet déli határán fekvő Rafahban – az utolsó gázai városban, ahová a hadsereg még nem nyomult be. Ez azonban súlyos aggodalmakat kelt Egyiptomban, amely ezért mindent elkövet, hogy megakadályozza a háború eszkalációját, és felélessze az elmúlt hónapok kilátástalannak bizonyult katari közvetítésű tárgyalásait. Egy magas rangú izraeli tisztviselő a Ynetnek azt mondta,

nincs ellentmondás a rafahi műveletek és a túszok hazatéréséért szóló tárgyalások között. Ahogy közeledünk Rafahhoz, az egyiptomiak részvétele természetesen növekszik.

Abbász Kamel tábornok Kairóban már ismertette az új egyiptomi tervet Ronen Barral, a Sin Bét vezetőjével és Herzi Halevi izraeli vezérkari főnökkel. A terv három kitétele közül az első értelmében Izrael vállalná, hogy leállítja a rafahi hadművelet minden előkészületét. Kamel hangsúlyozta, hogy nemcsak Egyiptom, hanem az Egyesült Államok és az Európai Unió is tart attól, mi lesz a civilekkel, ha az izraeli erők benyomulnak Gáza legdélebbi részébe, ahol több mint egymillió ember zsúfolódott össze, miután a korábbi műveletekben százezreket űztek el az övezet északi és középső részéből.

A második kikötés minden izraeli túsz elengedése két lépésben, tíz hét alatt, cserébe több száz palesztin fogoly és terrorista szabadon bocsátásáért. A harmadik pont egy egy évre szóló teljes tűzszünet, amely a palesztin állam megteremtése felé tett lépések kezdetét jelenti. A megállapodás „védnökei” a Ynet szerint az Egyesült Államok, Egyiptom, Jordánia és a Palesztin Hatóság lennének. Egy amerikai tisztviselő a CNN-nek a Hamász követeléseiről is beszélt, melyek közül a legfontosabb a Gáza déli részébe űzött palesztinok "korlátlan" visszaengedése északra és biztonságuk garantálása egy ENSZ-misszió közreműködésével.

Egyiptom félelme szerint a rafahi támadás palesztin menekültáradatot válthat ki. Abdel-Fattáh esz-Szíszi elnök szerdán leszögezte, hogy országa ellenzi a palesztinok Sínai-félszigetre vagy bármely más helyre történő áthelyezését. „Bármilyen akció Rafahban katasztrófát hozna az övezet lakosságára, valamint a regionális békére és biztonságra” – hangsúlyozta. A hadműveletre az izraeli kormány indoklása szerint azért van szükség, mert a Hamász négy megmaradt zászlóalja Rafahban van, és a még életben lévő túszokat is ott rejtegethetik.

Egy izraeli katonai vezető azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy a hadsereg kész a támadást bármikor megindítani. Az interneten terjedő műholdas felvételeken pedig látszik, hogy két hatalmas sátortábort állítanak fel a Rafah és Hán-Júnisz közötti tengerparti területen a támadás elől kitelepíteni ígért civilek elhelyezésére. A palesztint lakosság fokozott védelméhez és segélyekkel való ellátásához Izrael szövetségesei egyre határozottabban ragaszkodnak, miután a gázai háborúban már több mint 34 ezer ember veszthette életét, s az ENSZ szerint a lakosság az éhínség határán tengődik.

Közben a Hamász is nyomást próbál gyakorolni Izraelre. Egy magas rangú tisztviselője, Halil al-Hajja az al-Dzsazírának adott interjúban megismételt olyan kulcsfontosságú követeléseket, amelyeket korábban Izrael elutasított. Kijelentette, hogy a Hamász nem köthet megállapodást anélkül, hogy az garantálná, tartós tűzszünet lesz, és az izraeli csapatokat teljesen kivonják Gázából. A Benjámin Netanjahu vezette izraeli kormány következetesen azt hangoztatja, hogy a háborút a Hamász felszámolásáig folytatja. Al-Hajja az AP hírügynökségnek azt is mondta: hajlandóak öt évre vagy akár hosszabb időre tűzszünetet kötni Izraellel, továbbá letennék a fegyver és politikai párttá alakulnának, ha az 1967 előtti határok mentén független palesztin államot hoznának létre. Állításaira az izraeli kormány nem reagált.

Drámaian peregnek az események Edinburghben.