Nyílt titok volt Oroszországban, hogy a hadsereg legjövedelmezőbb állását tölti be, s csak a mérhetetlen korrupcióval magyarázható családja fényűző élete. Úgyhogy most mindenki azt kutatja, miért is „vették le a tábláról”. A 47 éves Tyimur Ivanovot, aki a védelmi miniszter helyetteseként a hadsereg infrastrukturális beruházásaiért felelt, kedd este a munkahelyén vette őrizetbe a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB), s a moszkvai Baszmannij kerületi bíróság másnap nagy összegű vesztegetés vádjával két hónapi előzetes letartóztatásba helyezte.
Ivanovot a védelmi tárcát 2012 novembere óta vezető, és Putyin elnök által az Ukrajna elleni invázió kezdeti kudarcai ellenére is megtartott Szergej Sojgu védelmi miniszter bizalmasaként tartják számon. „Nehéz olyan tisztviselőt találni, aki többet tett volna Sojguért, mint Ivanov” - mondta a brit Guardiannek egy tisztviselő, aki a közvetlen környezetében dolgozott, nem zárva ki, hogy Sojgu tekintélye elleni támadásról lehet szó. Putyin egyébként néhány hete szólította fel az FSZB-t, fokozza erőfeszítéseit a védelmi beszerzéseket átitató korrupció felszámolására. Ivanov az USA és az EU szankciós listájára is felkerült, ám az orosz médiát a pazar életmódjáról szóló hírek foglalkoztatták, amelynek költségei sokszorosan meghaladták egy védelmi tisztviselő jövedelmét.
A néhai ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij csapata 2022-ben azt állította, hogy Ivanov és családja fényűző utazásokkal, pazar partikkal és luxus ingatlanokkal teli életet él, s hogy hasznot húzott a pusztító ostrommal megszállt ukrajnai Mariupol újjáépítési munkáiból. – A kenőpénzek királyaként ismerték, ez nyílt titok volt a védelmi minisztériumban - mondta a volt védelmi tisztviselő. „Az igazi kérdés az, hogy miért csak most tartóztatták le.” A fordulatot háborúpárti kommentátorok a korrupció elleni fellépést üdvözölték, amely hozzájárulhat, hogy Moszkva sikeresebben vívhassa ukrajnai háborúját.
Az orosz médiában idézett családtagjai szerint Ivanovot meglepetésként érték a történtek. Órákkal keddi letartóztatása előtt, még jelen volt a védelmi tárca vezetőinek ülésén, amelyet Sojgu elnökölt. A biztonsági szolgálatok azonban arra utaltak, hogy letartóztatására régóta készültek. „Mondjuk úgy, hogy a nyomozás nem tegnap, nem tegnapelőtt vagy akár egy hónappal ezelőtt kezdődött” - nyilatkozta egy meg nem nevezett forrás a TASZSZ állami hírügynökségnek. A szintén állami Lenta.ru arról számolt be, hogy az FSZB öt éve gyűjtött anyagot Ivanovról.
Bebörtönzése Putyin ötödik elnöki ciklusra történő májusi ünnepélyes beiktatása előtt történik, amely kormányátalakítással járhat, miközben semmi jel nem utal arra, hogy lassítani tervezné az Ukrajna elleni háborús erőfeszítéseket. Szerdán a Vazsnije Isztorii független orosz oknyomozó portál két névtelen forrásra hivatkozva azt állította, hogy Ivanovot hazaárulással is gyanúsítják. „Senki sem vette volna őrizetbe korrupció miatt. (A Kreml) már régen tudott róla. Putyin azután adta meg az engedélyt, hogy meggyőzték (Ivanov állítólagos) hazaárulásáról” - idézte egyik forrását a portál.