Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szerint a Voyager-1 űrszonda ismét használható információkat küld vissza a Földre, miután tavaly novembertől egy számítógéphiba nem érkezett semmilyen „olvasható” adat. A mérnökök mostanra kijavították a hibát – írja a BBC a 47 éves személyzet nélküli űreszközről, ahogy fogalmaznak „az emberiség legtávolabbi tárgyáról”.
– A Voyager egyelőre csak egészségügyi adatokat küld vissza a fedélzeti rendszereiről, de a további munkálatok során a működőképes tudományos műszereket újra elérhetővé fogják tenni – áll a NASA közleményében. A Voyager-1 márt több mint 24 milliárd kilométerre van tőlünk, a távolságot érzékelteti, hogy a szonda rádióüzenetei csak 22 és fél óra elteltével érkezik meg hozzánk.
A Voyager-1-et 1977. szeptember 5-én indították el a Földről egy bolygóközi körútra. Elsődleges küldetése a Jupiter és a Szaturnusz feltárása volt, de 2012-ben túllépett a Nap által kibocsátott gázbuborékon – a helioszféra néven ismert tartományon –, és jelenleg a csillagközi térben van. Néhány nappal előtte a „testvér-űrszondát”, a Voyager-2-őt lőtték fel. Utóbbi lassabban haladt, és jelenleg 20 milliárd kilométeres távolságra van a Földtől.
A NASA honlapja szerint mindkét Voyageren van egy-egy aranylemez, a Föld hangjai címmel, amelyen több mint száz kép, valamint természetes hangokat például szörfözés, szél és mennydörgés, madarak, bálnák és más állatok által keltett hangokat lehetne lejátszani. A lemez 55 nyelven tartalmaz köszöntést, valamint egy különböző kultúrákból és korszakokból származó zenei válogatást. Az összesen 27 zenemű-részlet között találhatók Bach, Beethoven, Mozart művei, de megszólalnak a különféle népek zenéi, a szenegáli ütőhangszerektől kezdve a navaho indiánok éjjeli dalán át a balkáni dalokig. A modern előadók közül Louis Armstrong adja elő a Melancholy Bluest, Chuck Berry pedig a Johnny B. Goode-ot.
Átlépett a csillagközi térbe a Voyager 2