A választási irodához fordult egy halásztelki család, mert a júniusi önkormányzati és EP-választásról kiértesítették 2017-ben elhunyt rokonukat is - írja a hvg.hu.
Ráadásul nem csak ez az egyetlen furcsaság: az a szomszédjuk is kapott értesítőt, aki még az 1980-as években emigrált, így ő most lenne 116 éves. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) azt közölte az érintettekkel, hogy egy, a Belügyminisztérium által vezetett személyi adat- és lakcímnyilvántartás alapján készült el a szavazóköri névjegyzék. Itt szerepeltek hibásan az adatok. „A körülmények orvoslása érdekében felvettük a kapcsolatot a Belügyminisztérium munkatársaival, hogy további kellemetlenség ne érje Önöket” - fogalmaztak válaszukban, egyúttal jelezve, hogy mindkét nyilvántartást pontosítják. A tárca illetékes államtitkársága is villámgyorsan válaszolt a panaszra és megnyugtatott, hogy törölték az adatokat a nyilvántartásból.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) szocialista delegáltja szerint több mint aggasztó, hogy a Belügyminisztérium ilyen pontatlanul vezeti az állampolgárok adatait, holott a törvény rendelkezése a választási iroda feladatául szabja, hogy folyamatosan frissítse a központi névjegyzéket. „Kár, hogy a szavazóköri névjegyzéket a szavazást követően meg kell semmisíteni, érdekes lenne visszanézni, hogy például a 2019-es önkormányzati és EP képviselői választáson mi történt a már ezt megelőzően elhunyt nagymama szavazataival, azaz történt-e visszaélés, bűncselekmény” - fogalmazott Litresits András, jelezve, hogy tájékoztatást fog kérni az NVI elnökétől, mi lett a 2017-ben elhunyt asszony választási értesítőjének sorsa.
A jelölőszervezetek korlátozás nélkül bárkit megkereshetnek a kampány alatt, tiltani kell, ha valaki ezt nem akarja