Giorgia Meloni olasz miniszterelnök többször kijelentette, konzervatív álláspontja ellenére nem kívánja megkérdőjelezni az abortuszhoz való jogot, a hatalmon lévő jobboldali-szélsőjobboldali koalíció azonban lehetővé kívánja tenni, hogy a nőket könnyebben beszéljék le az abortuszról. Egy új törvénytervezet kiterjedtebb jogköröket biztosítana az abortuszellenes egyesületek számára. Az intézkedést rafinált módon az Európai Unió helyreállítási alapja, a Next Generation EU végrehajtási tervével kapcsolatos szövegbe illesztették be. Ez a program biztosítja azt, hogy az ország megkapja az uniós helyreállítási alapból származó támogatások újabb összegeit.
A képviselőház a tervezetet múlt hét keddjén hagyta jóvá, a szöveg a szenátus elé kerül. A tervezet aggodalmat kelt az abortuszhoz való jog védelmezői körében. Az abortuszt 1978 májusában legalizálták Itáliában, a terhességük első 90 napjában tette lehetővé az művi terhességmegszakítást. A törvény hatályon kívül helyezésére két népszavazást is kezdeményeztek, de mindkettőt nagy többséggel utasították el. Az olasz nők egészségügyi, gazdasági vagy szociális okokból kérhetnek abortuszt, ingyenesen végzik el az állami kórházakban vagy a regionális egészségügyi hatóságok által engedélyezett magánlétesítményekben. A törvény csak akkor teszi lehetővé a terhesség második trimeszterében történő megszakítást, ha a nő élete veszélybe kerülhet vagy a magzattal kapcsolatban rendellenességeket állapítottak meg, a kihordása súlyos pszichológiai vagy fizikai következményekkel járna az anyára nézve.
Az abortuszok száma az 1978-as legalizálást követően először emelkedett, majd folyamatosan csökkent. Míg 1983-ban még minden ezer terhes nő közül 16,9 döntött a terhességmegszakítás mellett, az arány 1993-ra 9,8-ra csökkent. Az abortuszok aránya földrajzi régiónként jelentősen eltér, az arány jellemzően a világibb régiókban a legmagasabb, és a legalacsonyabb azokban a régiókban, ahol a hagyományos értékek dominálnak, tehát elsősorban a déli országrészről van szó. Az elmúlt években egyre markánsabb jelenség a bevándorló nők által kért abortuszok számának növekedése.
A törvény ugyan biztosítja az abortuszhoz való jogot, de a művi terhességmegszakítás végrehajtása ma sem mindig egyszerű a katolikus egyház és az abortuszellenes lobbi befolyása miatt. A mostani törvénymódosítás a Giorgia Meloni által fémjelzett Olasz Testvérek (FdI) parlamenti képviselője, Lorenzo Malagola nevéhez fűződik. Az abortuszt végrehajtani kívánó nőknek "tanácsadó központokhoz" kell fordulniuk, ez mindenképpen szükséges ahhoz, hogy megkapják az orvos által kiállított igazolást a terhességmegszakítás végrehajtásához. Ez a tanácsadás eleve azt a célt szolgálja, rábeszéljék az anyát arra, tartsa meg a gyermeket. A Lorenzo Malagola által javasolt intézkedés azonban lehetővé teszi, hogy a tanácsadásnál olyan szervezetek legyenek jelen, amelyek – ahogy a szöveg fogalmaz - „az anyasági támogatás terén” szereztek tapasztalatokat. A módosítás ellenzői szerint ez a terminológia az abortuszellenes egyesületeket jelenti, amelyek valójában már számos régióban igen aktív tevékenységet fejtenek ki a tanácsadó központokban.
Maga az előterjesztő közel állt az művi terhességmegszakítást ellenző mozgalmakhoz. Nem sokkal a 2022-es parlamenti választások előtt, amelyeket Meloni koalíciója nyert meg, Malagola azt mondta a Pro Vita & Famiglia egyesület magazinjának, hogy az Olasz Testvérek párt támogatni fogja az abortuszellenes mozgalomhoz kapcsolódó szervezeteket. Chiara Fonzi, a Laiga 194 abortuszjogi szervezet munkatársa a Le Monde-nak ugyanakkor elmondta, ha a szenátus is áldását adja a javaslatra, „a módosítás semmit sem változtat majd az eddigi gyakorlaton, mivel helyi szinten az abortuszellenesek már beszivárogtak a tanácsadó központokba".
Az ellenzéki pártok, a centrista Akció, a Giuseppe Conte egykori kormányfő által fémjelzett Öt Csillag Mozgalom (M5S), valamint a balközép Demokrata Párt (PD) megkongatták a vészharangot. A PD titkára, Elly Schlein elítélte a „nők szabadsága elleni súlyos támadást”, és azt ígérte, keményen ellenállnak a tervezetnek. Az M5S bírálta az újabb visszalépést. A vita még a határokon is átível. Szerdán Spanyolország egyenlőségi minisztere, a szocialista Ana Redondo az X-en elítélte a „nők szervezett zaklatását, amire Giorgia Meloni azzal válaszolt, hogy a spanyol tárcavezető nem ismeri a tényeket. Fabio Rampelli, a képviselőház alelnöke azt mondta: – Senki sem akarja hatályon kívül helyezni az abortuszról szóló 194-es törvényt. A cél az, hogy az állam számára ingyenesen biztosítsuk a törvényben előírt gondolkodás lehetőségét.
A Pro Vita abortuszellenes egyesület sajtóközleményben kijelentette, nem áll szándékában belépni a tanácsadó központokba, de üdvözölte a módosítást. Szerintük ezzel „alternatívákat” találhatnak az abortuszra.