;

Németország;robbantás;Ukrajna;kémbotrány;célpontok;orosz kémek;Annalena Baerbock;Abrams tankok;

Feltételezett bűntársával együtt Dieter S. már felderíthette a lehetséges célpontokat, amelyek közt a Bundeswehr objektumai, ipari létesítmények, valamint németországi amerikai objektumok is voltak

- Oroszok készültek merényletekre Németországban

A német hatóságok olyan kémbotrányra derítettek fényt, amelyre szakértők szerint még nem volt példa. Miközben a berlini kormánykoalíció erőfeszítéseket tesz azért, hogy további katonai támogatást nyújtson Ukrajnának az Oroszország elleni háborújához, lelepleztek két német-orosz állampolgárságú férfit, akik katonai gyakorlóközpontok és amerikai katonai létesítmények után kémkedtek, és már konkrét támadásokat is kiterveltek ellenük a Kreml megbízásából. 

A legfőbb céljuk az volt, hogy szabotálják az Ukrajnának nyújtott, amúgy sem gyorsan érkező német katonai segélyt. A rendőrség szerdán tartóztatta le a két német-orosz állampolgárt, Dieter S.-t és Alexander J.-t. Előbbit robbantásos merénylet kitervelésével, összeesküvéssel, valamint szabotázsakciókkal gyanúsítják. Október óta intenzíven tárgyalt a lehetséges támadásokról egy feltételezett orosz titkosszolgálati ügynökkel.

Feltételezett bűntársával, Alexander J.-vel együtt Dieter S. már felderíthette a lehetséges célpontokat, amelyek között a Bundeswehr objektumai, ipari létesítmények, valamint a Kijev legfontosabb fegyverbeszállítójának számító Németország területén lévő amerikai objektumok is lehettek. S-t hírek szerint bérgyilkosként alkalmazta volna az orosz titkosszolgálat.

Különösen intenzíven kémkedtek a Bayreuthtól délre lévő, Grafenwoehrban található amerikai katonai gyakorlótér után. Itt ukrán katonákat képeznek az amerikai Abrams harckocsik használatára. Állítólag azokat a németországi szállítási útvonalakat is célba vették volna, amelyeken keresztül fegyvereket szállítanak Ukrajnába. Dieter S. közlések szerint 2014 és 2016 között Kelet-Ukrajnában harcolt az oroszbarát milícia tagjaként az úgynevezett Donyecki Népköztársaságban. Mivel a milícia nyugaton terrorszervezetnek minősül, S.-nek emiatt is bíróság elé kell állnia.

Annalena Baerbock német külügyminiszter bekérette az orosz nagykövetet, Marco Buschmann igazságügyi miniszter pedig az orosz hatalmi apparátus fenyegetéséről beszélt, amelyre Németországnak "erőteljesen és határozottan kell reagálnia". Roderich Kiesewetter kereszténydemokrata politikus szerint az ügy csak a jéghegy csúcsa, s Németország az orosz befolyásolási és kémtevékenységek fő célpontja. Nancy Faeser belügyminiszter megígérte, továbbra is masszív támogatást nyújtanak Ukrajnának, és nem hagyják magukat megfélemlíteni. A Frankfurter Allgemeine Zeitung úgy tudja, hogy a két férfi nem jutott érzékeny információkhoz.

Gerhard Mangott osztrák szakértő az osztrák Der Standardnak elmondta, a legújabb német kémügy fokozódó orosz titkosszolgálati tevékenységre utal Európában. Ha a vádak igazak, akkor ez azt mutatja, hogy „az orosz vezetés kész a konfliktus eszkalálására Európával".

Jeremy Stöhs, az Osztrák Hírszerzési, Propaganda- és Biztonsági Tanulmányok Központjának munkatársa (ACIPSS) szintén jelentős ügyről tett említést. – Míg a hidegháború idején az ilyesféle ügyeket még tagadták, ma már a félelemkeltés is célja Oroszország hibrid hadviselésének - állítja Jeremy Stöhs, aki szerint Európában általában véve az amerikai hírszerző ügynökség, az NSA lehallgatási tevékenységének leleplezése óta "nagyobb az érzékenység a kémkedés témája iránt", de ezt az ukrajnai orosz agresszió tovább erősítette. Ha a vádak igazak, ez azt mutatja, hogy az orosz vezetés tovább fokozná a konfliktust Európával.

Az utóbbi időben több orosz hátterű kémügyet lepleztek le Európában. Csütörtökön érkezett jelentés egy férfi letartóztatásáról Lengyelországban. Az orosz hírszerzéssel együttműködve merényletet hajtott volna végre Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ellen.

Gerhard Mangott szerint a sok kémügy leleplezése nem csak a fokozott orosz hírszerzési tevékenységnek köszönhető: – Nem zárható ki: ezek az ügyek azért kerülnek nyilvánosságra, hogy fenntartsák a nyugati kormányok hajlandóságát Ukrajna anyagi és katonai támogatására – vélekedett.

Az orosz vezetés növekvő aggodalommal fogadja, hogy Örményország szorosabbra fűzi kapcsolatait a Nyugattal. Rá is szólt a jereváni kormányra.