;

Németország;légvédelem;NATO;Ukrajna;rakétatámadás;Patriot rakéták;G7-csoport;orosz-ukrán háború;

Az orosz rakétatámadásban megsemmisült csernihivi hotelben katonák voltak elszállásolva

- Az újabb csapás meggyőzheti a Nyugatot

Orosz rakétatámadás ért egy katonákat elszállásoló hotelt az ukrajnai Csernihivben, számos ember halálát okozva. Zelenszkij elnök ismét légvédelmi támogatást kért a szövetségesektől, akik új kezdeményezést jelentettek be.

Legalább 17 ember meghalt és hatvannál is többen megsebesültek miután három orosz rakéta csapódott be szerdán az észak-ukrajnai Csernihiv város központjában, az orosz határtól nem messze.

Nem sokkal délelőtt 9 óra után három robbanás hasított végig a város forgalmas központi részén. A csernyihivi közigazgatás vezetője, Dmitro Brizsinszkij a Szuszpilne közszolgálati médiának elmondta, hogy 16 épület sérült meg. Az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője, Olekszij Kuleba közlése szerint egy nyolcemeletes épület, négy másik többemeletes ház, egy kórház és egy felsőoktatási intézmény is megsemmisült. Ihor Moszijcsuk, a Verhovna Rada volt képviselője szerint a nyolcemeletes épület egy hotel volt, amelyben katonák voltak elszállásolva. "Sok a halott és még több sebesült" - írta. A hatóságok nem erősítették meg ezt az információt. A túlélők utáni kutatás még nem ért véget, félő, hogy a romok között még további halálos áldozatokat találnak.

"Ez nem történt volna meg, ha Ukrajna elegendő légvédelmi eszközt kapott volna, és ha a világ elszántsága elegendő lett volna az orosz terror elleni fellépéshez" 

- írta a Telegramon Volodimir Zelenszkij elnök, sokadszorra sürgetve Kijev szövetségeseit, hogy küldjenek légvédelmi támogatást. A történtekre reagálva Németország kezdeményezéssel fordult az EU-hoz, a NATO-hoz és más országokhoz, hogy mielőbb erősítsék meg Ukrajna légvédelmét. Kijev hónapok óta szinte könyörgött ezért. A német külügyminisztérium közölte, hogy a kérdést még szerdán megvitatják a G7-csoport olaszországi Capriban tartandó találkozóján, Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter részvételével.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is felszólította a szövetségeseket, hogy erősítsék meg Ukrajna légvédelmét a fokozódó orosz támadások közepette. Németország már jelezte, terveket készít arra, hogy a Patriot-ütegeket üzemeltető európai országokat rávegyék arra, hogy e rendszerekből többet Ukrajnába szállítsanak - amire mindeddig nem szánták rá magukat. "Ha a szövetségeseknek választaniuk kell a NATO képességcéljainak teljesítése és az Ukrajnának nyújtott további segítség között, akkor az üzenetem egyértelmű: küldjünk többet Ukrajnának" - mondta, hozzátéve, hogy Volodimir Zelenszkij elnök pénteken maga is részt vesz a NATO-Ukrajna Tanács ülésén. Nem sokkal sajtótájékoztatója után a NATO bejelentette, hogy Stoltenberg csütörtökön részt vesz a G-7 külügyminiszterek olaszországi találkozóján, ahol Ukrajnáról és a Közel-Keletről tárgyalnak.

Ukrán ellencsapások

Kijevi források szerint ukrán csapás ért szerda reggel egy orosz katonai repülőteret a megszállt Krímben. Az ukrán biztonsági szolgálatok azt is közölték, hogy a katonai hírszerzés délelőtt dróntámadást hajtott végre az S.P. Gorbunov kazanyi repülőgépgyár ellen is - Moszkvától 800 kilométerre keletre -, amely egyebek közt Tu-22M és Tu-160M bombázókat gyárt és javít.

Kijev számít a partnerek segítségére az orosz háborús bűnösök felelősségre vonásában mind az ukrán bíróságokon, mind más országok bíróságain, valamint a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon és a különleges törvényszékeken egyaránt.