Szerdán Orbán Viktorral folytatódott a szélsőjobboldali politikusok brüsszeli találkozója, miután a belga bíróság megsemmisítette a konferenciának helyt adó fővárosi kerület polgármesterének tiltó döntését.
Emir Kir előző nap a közbiztonságot fenyegető veszélyre hivatkozva próbálta leállítani a rendezvényt, miután antifasiszta tüntetők azzal fenyegetőztek, hogy felvonulást rendeznek az épületnél. A politikus ugyanakkor azt is közölte, hogy a szélsőjobbot “nem látják szívesen” a kerületben. Rendelkezését széles körben elítélték, a szólás- és gyülekezési szabadság elleni támadásnak ítélték, Alexander De Croo belga miniszterelnök pedig “elfogadhatatlannak" nevezte. A bíróság a konferencia társszervezője, a magyar Mathias Corvinus Collegium sürgősséggel benyújtott kérelmére változtatta meg a polgármester döntését.
A belga, a brit és olasz miniszterelnök szerint sem kellett volna betiltani az Orbán-féle brüsszeli konferenciát, az önkormányzati választás állhat a háttérbenA magyar miniszterelnököt a Szovjetunió utolsó napjaira emlékeztette az incidens. Mint a konferencián felidézte, a Fidesz 1988-as megalapítása után a magyarországi hatóságok mindent megtettek, hogy megakadályozzák a találkozóikat. Szerinte ma ugyanezt a taktikát alkalmazzák Brüsszelben és Európában. “A szabadság Brüsszelben nyomás alatt van”, mondta a rendezvényt szervező Edmund Burke Alapítvány elnökével, az amerikai-izraeli Yoram Hazony-val tartott pódiumbeszélgetésen. A polgármester fellépése megmutatja, “hol állunk Európában”, hangsúlyozta.
A közelgő európai választásokon le kell váltani Európa jelenlegi vezetőit, vonta le a következtetést.
A Nemzeti Konzervativizmus nevű konferencián lezajlott interjú csak részletekben hozzáférhető online változata szerint a közönség különösen nagy tetszéssel fogadta Orbán Viktor migrációról tartott fejtegetését. A miniszterelnök megismételte, hogy minden ország joga eldönteni, kiket fogad be, és ezt az uniós döntéshozóknak is be kellene látniuk. Szerinte a baloldal nem a munkaerőpiaci igények miatt szorgalmazza a bevándorlást, hanem azért, hogy potenciális szavazókat szerezzen.
Európában nincs helye közös migrációs és menekültpolitikának, a keresztény értékeket valló Európába érkező muszlimok pedig civilizációs, kulturális problémát jelentenek
- magyarázta. Orbán beszélgetőtársa ezen a ponton fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a konferenciának otthon adó épület egy tunéziai család tulajdona, akik külön köszönetet érdemelnek, amiért helyszínt biztosítanak a máshonnan kiebrudalt rendezvénynek. “Belgium jó döntést hozott, amikor befogadta a családot”, reagált erre Orbán Viktor.
Yoram Hazony néhány nagy nemzetközi konfliktusról is kikérte a a kormányfő véleményét. Arra a kérdésre, hogy “Putyin legjobb szövetségesének tartja-e magát Európában”, azt válaszolta, hogy “a szövetséges erős szó”, de Magyarország nem akarja feladni jó gazdasági együttműködését Oroszországgal. “A háború oka Ukrajna NATO-tagsága. Mint egy olyan ország képviselője, amelyet 45 évre megszálltak az oroszok, elmondhatom, hogy
Oroszország soha nem fogja megengedni, hogy Ukrajna csatlakozzon a NATO-hoz. Mindig csinálni fog valamit, hogy legyen egy puffer zóna Oroszország és a NATO területe között”,
- értékelte a helyzetet Orbán, aki szerint magyar érdek, hogy Magyarország ne legyen határos Oroszországgal. A miniszterelnök megismételte, hogy Ukrajna nem szuverén állam, hiszen létezését az európai és az amerikai fegyverszállításoknak köszönheti. “Nem tudnak győzni, ez a valóság, a konfliktusra nincs megoldás a harctéren”, szögezte le, bírálva a háborúpárti európai vezetőket.
Az izraeli-palesztin konfliktussal kapcsolatban Orbán rámutatott, hogy Izraelben mintegy 200 ezer magyar zsidó él, vagyis potenciálisan 200 ezer magyar állampolgár. “Tehát ami történik, az nem csak geopolitikai probléma számunkra. Nekünk, mint magyar kormánynak meg kell védenünk az ottani állampolgárainkat”, hangsúlyozta. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt közeli barátjának nevezte: “Nagyon jól ismerem Bibit (Netanjahu beceneve — a szerk.), már 20 éve.
Ő Magyarország egyik leghűségesebb barátja. Mindig is támogattam őt, és ezután is így lesz. Ő egy jó vezető.”
A szélsőjobboldali rendezvény előadói között van Mateusz Morawiecki lengyel exkormányfő és brit Nigel Farage, a Brexit egyik szellemi atyja is.
A rendőrség betiltotta, a bíróság mégis engedélyezte az Orbán-féle brüsszeli konzervatív konferenciátBetiltották a konzervatívok konferenciáját, máshol brüsszelezett Orbán ViktorNem emelték meg, maradt a közepes terrorkészültségi fokozat Magyarországon