;

pályázat;mezőgazdaság;agrárpolitika;agrárium;Raskó György;likviditás;agrártámogatás;aszály;Nagy István;keretszámok;agrárminiszter;

Szántóföldi Napok és Agrárgép Show-Mezőfalva kiállítás és bemutató 2023. június 7-én

- Felgyorsuló kifizetések a mezőgazdaságban

FINANSZÍROZÁS A kormány minden olyan termékre, amit tilos behozni Ukrajnából, bejelentési kötelezettséget ír elő, érkezzen bárhonnan - mondta a mai kormányinfón Nagy István, agrárminiszter. Raskó György, agrárközgazdász látványpolitizálásnak nevezte a bejelentést. Az országba importált agrártermékeket ugyanis eddig is származás-, és eredetvizsgálat után engedték be a hazai piacra. Vagyis a bejelentésben nincs semmi újdonság, a fogyasztókat nem érinti.

Helyes, és indokolható döntésnek tartja azonban a szakember, hogy május 30-ig a gazdáknak hozzá kell jutniuk a föld-, és állatalapú támogatásokhoz, mert komoly pénzforgalmi hiány sújtja őket, ami az aratás előtt és a termelés finanszírozása miatt komoly gondot jelent. Eredetileg június 30-ig utalnák ezeket a pénzeket a gazdáknak. Azért is örvendetes, hogy előbb megkapják, mert közepesnél nem ígérkezik jobbnak az idei termés, és a felvásárlási árak várhatóan alacsonyak lesznek, ami előrevetíti a magyar mezőgazdaság likviditási gondjait – vélekedett Raskó György. A már most jelentkező aszály tovább növeli a növénytermesztők gondjait, amire alapozva általános a vélemény, hogy az elmúlt évvel ellentétben rekord közeli termésre nincs kilátás, ami komolyan befolyásolja a gazdák bevételi lehetőségeit, miközben a termeléshez szükséges anyagok folyamatosan drágulnak.

Minden forint számít, de az egymilliárd forintot csak jelképes összegnek tekintem – reagált az agrárközgazdász arra, hogy korábban megállapítottnál ennyivel lesz több a visszaigényelhető összeg a felhasznált gázolaj után. Az intézkedés jelzi, hogy a kormány tisztában van azzal, hogy a gazdáknak jelentős megterhelés az üzemanyag árának emelkedése, miközben világos, hogy a gázolaj fontos költségtényező a mezőgazdaságban. A élelmiszeripar és a gazdák egy éve várják, hogy kiírják az ilyen célú fejlesztésekre szóló 400 milliárd forint keretösszegű pályázatokat, így ebben nincs újdonság – kommentálta a miniszteri bejelentést Raskó György. Noha ez nem többletpénz a korábban beígértekhez képest, mégis jó, hogy megnyílik ez az élelmiszer- és az agrárszektor előtt a lehetőség, hasonlóan az Agrár Széchenyi konstrukcióhoz, aminek révén 2026-ig 45 milliárd forint fejlesztési keret áll 5 százalékos kamatszint mellett a gazdálkodók rendelkezésére. 

Csak érdemi reformokkal, gazdaságpolitikai fordulattal lehetne elérni 2030-ra az uniós átlag 90 százalékát.