Jóváhagyta szerdán az Európai Parlament (EP) az EU migrációs és menekültügyi csomagját, amely közös szabályokat határoz meg egyebek között a menekültkérelmek benyújtásáról, a külső határra érkező menedékkérők átvilágításáról, a nemzetközi védelemre jogosultak önkéntes, vagyis nem kötelező áthelyezéséről, az elutasított migránsok kitoloncolásáról.
Azok az országok, amelyek nem hajlandók menedékkérőket befogadni, pénzügyi hozzájárulást fizethetnek a nagyszámú bevándorlónak otthont adó tagállamoknak, vagy azoknak a nem uniós országoknak, amelyek erőfeszítéseket tesznek az Európába irányuló migráció csökkentésére. A reform rendelkezései szerint a nemzeti hatóságoknak három hónapon belül kell feldolgozniuk egyes menedékkérelmeket az EU külső határain felállított központokban.
Az EP többsége szerint nem tökéletes, de elfogadható kompromisszumnak nevezett migrációs csomagot a szélsőjobb és a szélsőbal pártjai mellett a mértékadó politikai csoportok közé tartozó Zöldek is elutasították. Utóbbiak szerint az előírások normalizálják az embertelen gyakorlatokat. A tíz jogszabályból álló paktum parlamenti szavazása után a kormányok képviselőiből álló EU Tanácson a sor, hogy formálisan is jóváhagyja az előzetesen egyeztetett szövegeket.
A csomag rendelkezései várhatóan 2025-ben lépnek életbe.
Szigorodnak a migrációs szabályok az EU-ban, a menedékkérők nagy számával megbirkózni képtelen tagállamokat kötelező lesz támogatni