kihívás;

Cook és támogatói a célegyenesben

- Aki átfutotta Afrikát

352 napig tartott az Afrikát a nyugati parton átszelő Russ Cook több mint 16 ezer kilométeres, jótékony célú vállalkozása.

Röviddel lenyűgöző erőpróbájának befejezése előtt ezt a bejegyzést posztolta a 27 éves brit Russ Cook az X (Twitter) közösségi hálón: "El sem hiszem, hogy nemsokára vége. Fiúk és lányok, találkozunk a Shell kútnál". A nyugat-sussexi férfi megjegyzése igazán indokolt volt a célegyenesben, miután csaknem egy éven át tett eleget egy óriási kihívásnak: nevezetesen annak, hogy ő legyen az első ember, aki Afrika nyugati partján átszeli a kontinenst. Cook múlt év április 22-én indult útnak a dél-afrikai Cape Agulhasból és április 7-én érkezett meg a tunéziai Ras Angelába. Tizenhat ország érintésével jutott célba, több mint 16 ezer kilométert megtéve. Imponáló fizikai eredményéhez óriási jótékonysági teljesítmény is tartozik: 700 ezer fontot (319 millió forint) sikerült felhajtania a Running Charity, hajléktalanokat támogató civil szervezet és a Sandblast számára. (Utóbbi Egyesült Királyságban bejegyzett jótékonysági szervezet, amelynek célja a nyugat-szaharai őslakosok segítése).

A magát a közösségi csatornákon Hard Geezer-nek, Kemény Fazonnak nevező férfi saját - egy héttagú csapat által vitatott - állítása szerint ő az első, aki ennek a kalandnak kitette magát. Azt igyekezett bebizonyítani, hogy minden lehetséges, hiszen, ha ő, "egy normális, egyszerű ember" képes leküzdeni az akadályokat, mindenki megteheti ezt, még ha nem is futja át vertikálisan Afrikát. A nehézségek nem mind fizikaiak voltak, egy év távol a családtól és a barátnőtől lelkileg is megviselte a férfit. A hosszú ideig naponta legalább egy maratonnyi távot megtenni, nem múlhatott el nyomtalanul. Tervei ellenére időnként pihenőnapokat kellett beiktatni és alkalmanként megröntgenezték nem okozott-e sérülést a megerőltetés a gerincében.

Az utolsó szakaszt kicsit megkönnyítette, hogy rajongói, akik a közösségi hálón keresztül követték, Észak-Afrikába érkeztek együtt téve meg az akkor már nagyon várt végső kilométereket. Cook alig tudta szavakba foglalni, mit jelentett számára a célbaérés pillanata. Bár megérkezése után kész volt egyszerűbb izomgyakorlatokra, ha további rohanásra nem is. A kezelhetetlenül hosszúra megnőtt vörös haja mihamarabbi levágására készülő férfi számára az sem volt közömbös, hogy 14 hónap után először találkozhatott a barátnőjével. Még a hajnyírás előtt benyomott egy ünnepi, eperízű daiquirit. A futás hosszú napjai természetesen önmagukban is kimerítőek voltak, de Russ Cookot nagyon igénybe vette a rendkívüli meleg, és fárasztóak voltak a belépési vízumokkal járó adminisztratív teendők is maga és csapata számára. Nem úszták meg fényképezőgépeik, telefonjaik és útleveleik eltulajdonítását sem.

Russ Cook "élete legnagyobb teljesítményeként" értékelte az elmúlt csaknem egy évet, melynek során minden egyes érintett országban "hihetetlen" emberekkel találkozott, sok szeretetben és kedvességben volt része. Mindez "azt bizonyította be számára, hogy az emberi lélek fantasztikus dolog". A világháló szerint a brit superman-nek nem ez volt az első, nagy kitartást igénylő bravúrja: korábban lefutotta az Isztambul és London közötti távolságot, egy hétre elevenen eltemették és a leggyorsabb maratont produkálta, miközben egy autót húzott maga után. 

Néhány házban nem lesz víz, számukra ideiglenes szükségkutat jelöltek ki.