A 2010 óta, először a LibDemekkel koalícióban, 2015 óta pedig egyedül kormányzó Konzervatív Párt 18-20 százalék körüli különbséggel van lemaradva a közvélemény-kutatásokban a Munkáspárt mögött, írtuk meg már többször. Múlt héten azonban még drámaibb bejelentés hangzott el egy a Strathclyde-i Egyetemen tartott politológiai konferencián az itt oktató vezető választási szakértő, Sir John Curtice szájából. A professzor 99 százalék esélyt adott arra, hogy a Munkáspárt kerül ki győztesen a következő parlamenti voksból. "Nagyon valószínűtlen", - vélte a brit média kedvenc elemzője, - hogy a toryk ősz, a legvalószínűbb választási időpont után is kormányon lesznek. A Munkáspárt még abban az esetben is "sokkal jobb pozícióban lenne" a hatalom átvételére, ha csak kisebbségi kormányt tudna alakítani, mert a "toryknak nincsenek barátaik az alsóházban, legfeljebb a Demokratikus Unionisták, a legnagyobb északír koronahű erő".
A húsvét előtti héten két, Rifhi Sunak kormányfőhöz lojális politikai tényező dobta be a törülközőt. A kormányzati pozícióikról lemondott Robert Halfon, szak- és inasképzésért, valamint a felsőoktatásért, illetve James Heappey, fegyveres erőkért felelős államtitkár. Ők voltak a jelenleg 348 fős tory-frakció 62. és 63. tagjai, akik már bejelentette, nem indulnak újra képviselői helyéért. A süllyedő hajóról menekülő befolyásos politikusok pedig már azt megelőzően hozták meg döntésüket, hogy nyilvánosságra került volna az a több mint 15 ezer ember megkérdezésén alapuló közvélemény-kutatás, mely szerint a Konzervatívoknak csak 98 helyük maradna az alsóházban, míg a Munkáspárt 468 mandátummal 286 fős többségre tenne szert. Hasonló kudarcot utoljára 1906-ban szenvedtek el a toryk és ez azt is jelentené, hogy a Munkáspárt legalább egy évtizedet töltene kormányon. Ez az igen megbízhatónak tekintett (ún. MRP Multilevel Regression and Post-stratification módszerrel készült) felmérés úgy látja, a jelenlegi kormánypárt kizárólag angliai mandátumokat tud megszerezni, azaz Skócia, Wales és Észak-Írország teljesen elutasítja.
A Survation által elvégzett felmérés szerint még Sunaknak sem biztos a túlélése a yorkshire-i Richmond és Northallerton választókörzetben, de a jelképes tömegmészárlás áldozatává válhat Jeremy Hunt pénzügyminiszter is, akinek a helyére a tehetős délkelet-angliai Godalming és Ash szavazópolgárai a Liberális Demokratákat készülnek behozni. A Rishi Sunak helyére máris különböző mértékű leplezetlenséggel pályázó jelöltek közül a koronázás alkalmából nemzetközi ismertségre szert tett, a súlyos ceremoniális kardot imponálóan körülhordozó Penny Mordaunt, az alsóház konzervatív vezetője és Grant Shapps védelmi miniszter is nagy valószínűséggel kipotyog a Tisztelt Házból, egyedül az üzleti életet irányító Kemi Badenoch maradna meg e körből.
A 2011 előtt, majd 2022 óta ismét életben lévő választási törvény értelmében a kormányfő szuverén joga felkérni az uralkodót az országgyűlés feloszlatására. Erre legkésőbb az előző parlament megalakulásának ötéves évfordulóján sort kell keríteni, ami 2025. január 25. lenne. Ez a jogszabály nagy mozgásteret ad Rishi Sunaknak, aki néhány hete egy az év második felében megrendezendő voksolást valószínűsített. Azt már kizárta, hogy az országos “ítélethirdetés” egybeessen a május 2-i részletes helyhatósági és polgármesteri választással.
Nincs nap, hogy ne jelenjen meg a médiában találgatás a várható időpont felől. Ez várhatóan a nyári szabadságolások és a pártok számára mind anyagi, mind megjelenési, láthatási szempontból fontos szeptemberi konferenciaszezon után lehet. A szigetország esős időjárása és a rövid, sötét napok nem kedveznek egy novemberi választásnak, decemberben pedig már a karácsonyi előkészületekkel vannak elfoglalva a britek, illetve egy januári voks ellen szól az év végi hangulatot elrontó korteskedés is. A mintegy hathetes kampányt és Michael Gove felzárkózási, lakásépítési és közösségi miniszter hangos latolgatását figyelembe véve a szigetország lakossága október 17-én vagy 24-én járulhatna az urnákhoz.
Még messze nem tisztázott, ki áll majd a párt és a kormány élén, amikor erre sor kerül. A május 2-i önkormányzati próbatétel becslések szerint több száz tory képviselői hely elvesztését hozza majd. A várhatóan katasztrofális kimenetelű eseményt követően kiújulhat a párton belüli viszály, és összejöhet a bizalmi szavazás kikényszerítéséhez szükséges 52 levél. Szégyenletes lenne azonban, ha a 2019-es választást 80 fős tory többséggel zárt Boris Johnson után a harmadik pártvezető kerülne be összlakossági felhatalmazás nélkül a Downing Street 10.-be. Sunak köztudottan a gazdaság megélénkülésébe veti minden reményét, de tory bennfentesek a napokban figyelmeztették, hogy a költségvetési enyhítések önmagukban nem változtatják meg a közvélekedést akkor, amikor nem sikerült megfékezni az illegális bevándorlást és a La Manche-csatornán keresztül rekord mennyiségű menekült hajózik be. Nem javul az egészségügy helyzete sem: 7,6 millióan várnak kezelésük megkezdésére. Sunak lelkiismeretes, szorgalmas pénzügyi szakembernek számít, de gyenge a döntéshozatali készsége és maga a politizálás sem az erőssége.