;

Országgyűlés;ülés;törvényjavaslatok;veszélyhelyzet;orosz-ukrán háború;

- Most a parlament hosszabbíthatja meg háborúra hivatkozva a veszélyhelyzetet novemberig

Úgy tűnik, hogy a nyolc éve tartó – különféle veszélyekre hivatkozó – rendeleti kormányzás az Orbán-kormány működése alatt vég nélkül folytatódik.

Négynapos ülést tart a héten az Országgyűlés. A parlamenti honlapon olvasható napirendi javaslat szerint az ülés 13 órakor kezdődik. A képviselők megemlékeznek a közelmúltban elhunyt Gyenesei István (független) és Lajtai István (MSZP) volt országgyűlési képviselőkről, majd a napirend előtti felszólalások következnek. A napirend elfogadása után két és fél órán keresztül interpellációk és azonnali kérdések hangzanak el.

A képviselők megtárgyalják a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló 2022-es törvény módosítását, amely az orosz-ukrán háború miatt kihirdetett veszélyhelyzetet november 19-ig hosszabbítaná meg. Amint arról a Népszava is beszámolt, tavaly novemberben a kormány hosszabbította meg a háborús veszélyhelyzetet 2024. május 24-ig. Idén márciusban pedig ugyancsak meghosszabbították a „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet” egészen 2024. szeptember 7-ig.

Hétfőn lefolytatják a Nemzeti Földalap hatékonyabb kezeléséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló javaslat bizottsági jelentésének vitáját. Az agrárminiszter javaslata értelmében május végével megszűnik a Nemzeti Földügyi Központ. Feladatait részben az agrártárca, részben az államkincstár veszi át.

Emellett tárgyalnak a polgári veszélyhelyzetek terén folytatott magyar-török együttműködésről szóló megállapodásról, a pénzügyi közvetítő rendszert érintő törvények jogharmonizációs célú módosításáról, a kriptoeszközök piacáról szóló javaslatról, és az egyes gazdasági és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról. Tárgyalják továbbá az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződés és kiegészítő dokumentumai felfüggesztéséről szóló javaslatot. A megállapodást 2007-ben Oroszország felfüggesztette, majd tavaly nyáron fel is mondta, erre válaszul 12 NATO-tagállam is felfüggesztette a megállapodást, Magyarországgal együtt további tíz pedig e lépés megtételére készül. Az ülésnapot napirend utáni felszólalások zárják.

A The Guardian a szombati hatalmas tüntetés után készített interjút Varga Judit a NER-ből kiszálló, politikussá avanzsáló exférjével.