;

Európai Unió;Németország;NATO;biztonság;közvélemény-kutatás;ARD;AfD;BSW;

Az ARD felmérése szerint a németek 82 százaléka továbbra is fontosnak tartja a NATO-t az európai béke biztosítása szempontjából

- Nagyon bíznak a NATO-ban a németek

Az ARD felmérése, az úgynevezett DeutschlandTrend szerint a németek többsége úgy véli, veszélyben van a béke és a biztonság Európában. Németország NATO-tagságát továbbra is kedvezően ítélik meg - az EU-ról alkotott vélemény már differenciáltabb.

A németek 67 százaléka nyilatkozott úgy, hogy veszély fenyegeti az európai békét. Ugyanakkor az ARD kutatása szerint az elmúlt öt év alatt felére csökkent azok aránya, akik nem aggódtak egy esetleges konfliktus miatt. Míg 2019-ben ez az arány még 60 százalék volt, most, jó két évvel az Ukrajna elleni átfogó orosz invázió kezdete után már csak 30 százalék.

A NATO-t a megkérdezettek 82 százaléka tartja fontosnak az európai béke biztosítása szempontjából. Az ARD 15 éve vizsgálja a védelmi szövetség megítélését Németországban, s ez az arány ez idő alatt mindig 80 százalék fölött volt. Minden párt támogatóinál, korcsoporttól függetlenül, széleskörű a támogatottsága. A megkérdezettek 69 százaléka szerint Európa érdeke az Egyesült Államokkal való közös szövetség fenntartása. Jelenleg mindössze kilenc százalék tartja feleslegesnek a NATO-t és támogatja feloszlatását, míg a katonai szövetséggel kapcsolatban a legszkeptikusabbak a baloldali populista Sarah Wagenknecht Szövetsége (BSW) és a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártok támogatói: 23-23 százalékuk szeretné, ha feloszlatnák a szövetséget, mivel feleslegesnek tartják azt.

A polgárok többsége úgy véli, hogy az Európai Uniónak a békefenntartásban is fontos szerepe van. A németek 69 százaléka szerint az Unió biztonságosabbá teszi Európát. A Zöldek (93%), az SPD (87%) és a CDU/CSU (78%) támogatói látják leginkább az EU-t a béke biztosítékaként, míg az AfD (42%) és a BSW (41%) támogatói visszafogottabban ítélik meg az EU szerepét.

Brüsszelben és a tagállamokban már évek óta folyik a vita arról, hogy az uniós államoknak a védelmi politikában is szorosabban együtt kell-e működniük, vagy akár közös hadsereget létrehozniuk. Az ukrajnai háború új sürgető aktualitást adott ennek a kérdésnek. A felmérés szerint a németek 59 százaléka támogatja a jelenlegi helyzetben az uniós államok közös hadseregét - ez hat százalékpontos növekedés 2023 júniusához képest, amikor még távolinak tűnt Donald Trump esetleges újraválasztása.

Ami az EU-s tagság megítélését illeti, jelenleg 35 százalék inkább lát előnyöket a tagságban (ez kilenc százalékos növekedés a 2023. júniusi adatokhoz képest), 23 százalék hátrányokat fél felfedezni (-4), 36 százalék pedig úgy véli, hogy az előnyök és hátrányok egyensúlyban vannak (-5). Ez azt jelenti, hogy bár a németek jelenleg pozitívabban állnak az uniós tagsághoz, mint 2023 júniusában, sokkal kritikusabbak, mint például a 2019-es európai parlamenti választások előtt, amikor a válaszadók fele látott előnyöket Németország uniós tagságában, és csak tizenkét százalék látott hátrányokat.

Kiegyensúlyozottak az erőviszonyok, de...