;

Robert Fico;Szlovákia;Szlovák Nemzeti Párt;civil szervezetek;magyarellenesség;Andrej Danko;Peter Pellegrini;külföldi ügynök;

A javaslatról a Peter Pellegrini, Robert Fico és Andrej Danko alkotta koalíciós tanács fog tárgyalni

- Külföldi ügynökként bélyegezhetnek meg Szlovákiában minden magyar szervezetet, amely magyarországi támogatást kap

Lángpallossal kampányolt az Orbán-kormány Robert Fico és a szlovák szélsőjobboldal mellett, hálából orosz minta alapján tervezik megbélyegezni a határon túli magyarokat.

Egy civil szervezetek elleni törvényt nyújtott be a szlovák szélsőjobboldali kormánypárt, az SNS. A javaslat értelmében minden olyan szervezetnek, amely évi 5000 eurónál nagyobb értékű támogatást kap külföldről, a neve mellé kell írnia, hogy „organizácia so zahraničnou podporou”, azaz „külföldi támogatással működő szervezet”. A szélsőjobboldali javaslatot várhatóan a Robert Fico vezette Smer és a Peter Pellegrini vezette Hlas is támogatni fogja, így az törvényerőre emelkedik - írja a Paraméter.

A lap felidézi, hogy hasonló törvényt Vlagyimir Putyin léptetett életbe Oroszországban még a háború előtti években, aminek célja a helyi civil szféra és a független sajtó maradékának tönkretétele volt. A szlovák tervezet várhatóan már a következő, április 16-án kezdődő ülésén napirendre kerül. Úgy szól, hogy ha a gyanút keltő szervezetek nem teszik közzé magukról, hogy külföldi ügynökként dolgoznak, akár 5000 eurós bírságot kapnak.

Robert Fico a lap szerint már tavaly is beszélt egy „ügynöktörvényről”, amelynek értelmében ha egy Szlovákia területén működő civil szervezet külföldi finanszírozásban részesül, annak külföldi ügynök megjelölést kell viselnie.

E szabály Szlovákiában elsősorban a magyar szervezeteket érinti hátrányosan. Mózes Szabolcs, a Magyar Szövetség elnökségi tagja szerint közeleg, amire a választások előtt figyelmeztetett Robert Fico fenyegetőzésével kapcsolatban. „A tervezet leginkább a magyar szervezeteket érintené, amelyek különböző magyarországi forrásokból kapnak támogatást kulturális, oktatási, egyházi, közösségépítő vagy egyéb tevékenységre. Mert a szlovák állam nem támogatja eléggé a magyar intézményrendszert. Érvényesül majd a fordított logika: akit megrövidít a saját állama, még billogot is kap tőle” - írta a Facebookon. A Magyar Szövetség alelnöke, Orosz Örs arra figyelmeztetett, hogy először a bélyeget kapják meg a szervezetek, amire később aztán bármilyen egyéb szankciót is ráépíthetnek.

Rigó Konrád korábbi kulturális államtitkár, a Híd politikusa a Paraméter kérdésére ugyancsak elítélte a kormányzati megbélyegzést. „Sajnos nekünk, szlovákiai magyaroknak, ismerős az a történet, amikor a kormány közellenségként tekint a civil szektor bizonyos szereplőire” - fogalmazott, hozzátéve, nem lehet szó nélkül elmenni amellett sem, hogy mindehhez Robert Ficót az orosz és a magyar kormány civilek elleni lépései inspirálták. Ennek megfelelően el kell ilyenkor ítélni azt is, amit Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor rendszere művel a civil szervezetekkel.

A pozsonyi kabinet lépése annak fényében is figyelemre méltó, hogy az Orbán-kormány nyíltan Robert Ficónak és a szlovák szélsőjobboldal mellett kampányolt a tavalyi szlovák parlamenti választás előtt, miközben a korábbi Fico-kormányok is kitűntek a magyarellenes intézkedéseikkel, beleértve a szlovák nyelvtörvényt, a kettős állampolgárság betiltását, vagy akár Malina Hedvig meghurcolását, akit azért vertek meg ismeretlenek Nyitrán 2006-ban, mert magyarul beszélt az utcán.

Joe Biden Iránnal szemben továbbra is támogatásáról biztosította Izraelt, de ha a zsidó állam nem változtat, akkor az Egyesült Államok fogja megváltoztatni az Izraellel kapcsolatos hozzáállását.