;

miniszterelnök;Írország;Észak-Írország;parlamenti választások;

A 37 éves Simon Harrist az ír politika csodagyerekének tartják

- Simon Harris katapultált az ír kormányfői székbe

Elődje rekordját megdöntve lesz az Ír Köztársaság legfiatalabb vezetője. 

A közösségi csatornák iránti vonzalma miatt „TikTok taoiseach”-nak becézik (utóbbi szó a kormányfő ír megfelelője). A vártnál is gyorsabban kiderült, ki lép a múlt szerdán nem egészen váratlanul, de hirtelen lemondott Leo Varadkar helyére a dublini kormánykoalíció legnagyobb pártja élén. Az utód a mindössze 37 éves Simon Harris oktatási miniszter.

A középjobb Fine Gael végrehajtó tanácsának elnöke, Willy Gerachty jelentette be vasárnap a közép-írországi Athlone-ban, hogy miután a határidő lejártáig senki más nem jelentkezett a tisztségre, Harris kerül a párt élére. Az ezzel járó kormányfői, vagy ahogy rendszerint a kelta eredetű gael nyelven emlegetik, taoiseachi pozícióhoz csak április 9-én, a dublini parlament, a Dail húsvéti szünet utáni első ülésén jut a politikai csodagyerek. Harris egy évvel múlta fölül Varadkar rekordját, aki 38 évesen vonult be az ír történelembe mint a legifjabb miniszterelnök. A most búcsúzott karizmatikus vezető akkor két további elsőséget mondhatott magáénak: egyrészt nyíltan meleg, másrészt soha korábban nem vezette a szigetet egy etnikai kisebbségből származó vezető. Varadkar családja indiai gyökerekkel rendelkezik.

Simon Harris korát meghazudtolóan nagy tapasztalatokkal rendelkezik, mert már egyetemi tanulmányait feladva szegődött el a politikába, ahol pályafutása üstökösként ívelt felfelé. Ahogy a The Times napilap emlékeztet rá, már 22 éves korában megyei tanácstag, 24 évesen parlamenti képviselő, 27 évesen miniszterhelyettes, majd még 30. a születésnapja előtt rá bízták az egészségügyi miniszteri portfóliót. Kormányfői tisztségének elnyerése hasonló brit hivatali megfelelőjének hatalomra kerüléséhez. Ahogy Rishi Sunak, úgy Simon Harris sem szenvedte végig pártja vezetőválasztási kampányát, mindkettőjüket ellenfél nélkül koronázták meg. Teljes legitimitás hiányában, ahogy a brit Munkáspárt folyamatosan, úgy most az ír Sinn Féin is azonnali parlamenti választást sürget. Ez a nacionalista párt esetében is indokolt, hiszen ha népszerűsége csorbát is szenvedett az elmúlt hónapokban, tartósan legalább 8 százalékkal előzi meg a Fine Gaelt a közvélemény-kutatásokban. A következő Dail-választásra legkésőbb 2025 márciusáig kell sort keríteni. Varadkar lemondását megelőzően egy ez év októberi voks tűnt valószínűnek, de most a koalíciós partnerek, a Fianna Fail és a Zöldek inkább idejük kihúzásában gondolkoznak.

Megválasztását követő beszédében Harris méltatta a párt által elért eredményeket, különösen a gazdaság visszarángatását a szakadék széléről és a pandémia kezelését. Ünnepélyes ígéretet tett arra, hogy „napról napra vérrel, izzadsággal és könnyekkel” fogja meghálálni a belé helyezett bizalmat. Nehéz idők, sok teendő vár a Fine Gaelre, de vezetése alatt számítani lehet arra, hogy „támogatni fogja az üzleti életet, különösen a kisvállalkozásokat”. Az új kormányfő helyzetét nem könnyíti meg, hogy Leo Varadkar „személyes és politikai indíttatásúnak” nevezett lemondása előtt néhány héttel az írek határozott nemmel válaszoltak a Fine Gael és más vezető pártok által kezdeményezett két népszavazás javaslataira.

Az egyik a család alkotmányos meghatározását bővítette volna ki a házasságban élőkről az anyakönyvvezető/egyház által nem hitelesített partneri kapcsolatokra, míg a másik a nők háztartásbeli pozícióját új fogalommal váltotta volna fel, ami gondozó-gondoskodó szerepükre tervezte helyezni a hangsúlyt. A két rosszul időzített és a társadalom által nyilvánvalóan nem igényelt változás erőltetése Varadkar felelőssége. A megalázó kudarc nagyon fájhat annak az ünnepelt politikusnak, aki 2018-ban először vitte át az Ír-szigeten a terhesség első 12 hetében elvégzett abortusz törvényesítését. Simon Harris pártvezetői tevékenységének egyik első feladata a június 7-re kiírt helyhatósági és európai parlamenti választásra való felkészülés. Ami pedig az idejük lejárta előtt fáradtságukra, kiégettségükre hivatkozva lemondott kormányfőkhöz, Jacinda Ardernhez, Nicola Sturgeonhöz vagy a Liverpool mesteredzőjéhez, Jürgen Klopphoz csatlakozó, még mindig csak 45 éves Leo Varadkart illeti, a brit sajtó a későbbiekben könnyen elképzeli őt egy brüsszeli vagy strasbourgi megbízatásban.

A fehérorosz elnök azt állítja, segített Putyinnak megakadályozni, hogy a terrortámadás menekülő elkövetői belépjenek Fehéroroszországba.