siklóernyő baleset;Vértesszőlős;

Kiss Károly bíró a tárgyalóteremben.

- Vértesszőlősi siklóernyős tragédia: felfüggesztett fogházra ítélték a helikopterparancsnokot

Az ítélet nem jogerős, az ügyészség súlyosbításért, a vádlott és védője pedig felmentés miatt fellebbezést jelentett be. 

A Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsa 8 hónap, 2 év próbaidőre felfüggesztett – fogházbüntetésre ítélte a tragédiával végződő, vértesszőlősi siklóernyős mentésben résztvevő helikopter parancsnokát. Légi közlekedés halált okozó gondatlan veszélyeztetésének vétségében mondták ki bűnösnek - olvasható egy, lapunknak is megküldött tájékoztatásban.

Az eset még 2020 nyarán történt. A Magyar Honvédség július 5-én riasztást kapott arról, hogy Vértesszőlős közelében egy siklóernyős a fák közé zuhant. Miután a katasztrófavédelem a mentést a földről nem tudta végrehajtani, a vádlott a Mi-8 Rescue 34 típusú helikopterrel a helyszínt megközelítette, majd megkezdte a paplanernyőjével együtt egy fa lombkoronáján rekedt sértetlen siklóernyős mentését. A rotorlapátvégek által keltett légörvények eközben belobbantották a paplanernyőt és letörtek a fa ágai - köztük az is, amin a siklóernyős volt. Emiatt a földre zuhant és életveszélyes sérüléseket szenvedett. Egy hónappal később a kórházban életét vesztette. 

A bíróság szerint a pilóta anélkül közelítette meg a siklóernyőst, hogy meggyőződött volna a mentési körülményekről, így különösen a forgószárny keltette légáram mértékéről tájékozódott volna. A pilóta és a kárhelyszín parancsnoka végül nem egyeztetett a mentési körülményekről, nem beszélte meg a végrehajtást és azt sem, hogy milyen biztonsági szabályokat kell bevezetni a földön lévő személyekre vonatkozóan. Eközben folyamatosan csökkentette a magasságot és egyre közelebb repült a siklóernyőshöz. Végül ez lobbantotta be a paplant, majd tört le az a faág, amin éppen a sportoló volt. A lehulló faágak miatt egy mentésben részt vevő mentőtiszt is sérülést szenvedett

A bíróság megállapította, hogy a vádlott magatartásával megszegte a mentésre vonatkozó szabályokat, és nem tanúsított olyan mértékű figyelmet és körültekintést, amely tőle a művelet végrehajtásánál elvárható lett volna.

Enyhítő körülmény volt a pilóta makulátlan katonai szolgálati ideje és tiszta légiközlekedési előélete. Éppen ezért nem is tiltották el a légi járművek vezetésétől. Az ítélet nem jogerős, mivel az ügyészség a mellékbüntetés kiszabása miatt súlyosbításért, a vádlott és védője pedig felmentés miatt fellebbezést jelentett be. 

Korábban lapunk írta meg elsőként, hogy a tragédiát követően rövid időn belül megváltoztatták a mentési protokollt és nem küldenek helikoptert a fán rekedt siklóernyősökért. Pintér Sándor belügyminiszter egyébként már 2021 végén az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén elismerte, hogy hiba történt a mentés során.

Ő a tragédia ötödik áldozata.