;

Oroszország;Szijjártó Péter;Paks;Szocsi;

- „Mindenki itt van, aki a nukleáris világban ma számít” – Megint Oroszországba utazott Szijjártó Péter

A külgazdasági és külügyminiszter hétfő hajnalban indult el Szocsiba az Atomexpóra, ahol a paksi beruházásról is egyeztet. Hatodszor látogatott Oroszországba azóta, hogy Vlagyimir Putyin parancsára az orosz hadsereg 2022. február 24-én lerohanta Ukrajnát.

Hétfő hajnalban Szijjártó Péter külügyminiszter Szocsiba indult az Atomexpóra, ahol a Facebook-oldalán közzétett bejegyzése szerint fontos egyeztetéseket folytatott a Paksi Atomerőmű bővítéséről is.

„A kakasok még sehol, mi indulunk” – írta a valamivel hajnali 4 óra után közzétett posztban a tárcavezető, később pedig jelezte, újabb mérföldköveket pipáltak ki a paksi beruházásban.

„Mindenki itt van, aki a nukleáris világban ma számít” – fogalmazott videós bejelentkezésében a külügyminiszter. Hozzátette, egy ilyen alkalmat kihasználnak kétoldalú egyeztetésekre, így a szerb, a török, az iraki és a belorusz kollégáival folytatott találkozó mellett a Roszatom vezérigazgatójával végigmentek a paksi beruházás jelenlegi állásán.

„Az atomerőművi blokkokhoz szükséges két legfontosabb nukleáris eszköz gyártása közül az egyik, a zónaolvadék-csapda gyártása teljes mértékben befejeződött, és megkezdtük a műszaki átadás-átvétel folyamatát, amelynek során hogyha mindent rendben találunk, akkor a második negyedév során Paksra el is fogjuk tudni hozni ezt a hatalmas eszközt” – jelentette be Szijjártó. Hozzátette, április elején, néhány héten belül megkezdődik a reaktortartály kovácsolása.

– Ha most valaki kilátogat a paksi telephelyre, akkor azt látja, hogy az építkezés előkészítése gőzerőkkel zajlik. Jelenleg a talajszilárdítás folyamatát végzik német, amerikai, és más alvállalkozók

– mondta a tárcavezető.

Szijjártó Péter kiemelte, az idei év végén fontos mérföldkő lesz az első beton földbe kerülése, ám ennek fontos előfeltétele az alkalmazandó technológia tesztelése, ami a múlt pénteken megkezdődött. Közben zajlanak az egyeztetések a Framatome és a Siemens konzorciumával arról, hogy milyen módon lesz alkalmazható majd a német és francia irányítástechnika az erőműben.

A magyar külügyminiszter hatodszor látogatott Oroszországba azóta, hogy Vlagyimir Putyin parancsára az orosz hadsereg 2022. február 24-én lerohanta Ukrajnát. Legutóbb 2023 októberében járt Moszkvában, az Orosz Energiahét nevű konferencia panelbeszélgetésén pedig közölte, remélhetőleg egyszer visszatér az Európai Unió és Oroszország között a kölcsönös tiszteletre alapozott együttműködés, amely korábban hosszú időn át a gazdasági növekedési modell alapja volt.

Szijjártó Péter idén márciusban, Alekszej Navalnij temetése napján Törökországban, az Antalyai Diplomáciai Fórumon beszélgetett és nevetgélt egy vacsora keretében a mellette ülő Szergej Lavrovval, ami miatt később éles bírálatok kereszttüzébe került.

Az Iszlám Állam európai területen elkövetett legvéresebb terrortámadása történt pénteken, de az orosz vezetés Ukrajnára terelné a felelősséget. Kizárt, hogy Ukrajna vagy az orosz titkosszolgálatok állnak a merénylet mögött – állítja a biztonsági szakértő.