Részmegállapodást írt alá a Magyar Állami Operaház vezetése az intézmény sztrájkot folytató zenekarával. E szerint a zenekari tagok elfogadták a 15 százalékos bérnövekedést, amelyet tavasszal, júniusban és szeptemberben kapnak meg – jelentette be Ókovács Szilveszter főigazgató péntek este az ATV Egyenes beszéd című műsorában. E szerint szombaton tárgyalnak a műszakkal a kollektív szerződés érdekében, a sztrájk azonban egyelőre folytatódik, a részmegállapodás ellenére a zenészek nem is játszottak az Erkel-féle Hunyadi László előadásán. Ókovács Szilveszter szerint a nézők két órát vártak, végül egy zongorával próbálták kiváltani a zenekart.
Az Opera színpadán már négy este óta áll a Don Giovanni díszlete , kitartanak a sztrájkolók követeléseik mellett, mindeközben kiderült, hogy a Magyar Állami Operaház a sztrájk napjaira szüneteltette a magukért kiálló dolgozók társadalombiztosítási jogviszonyát. Mindez onnan vált világossá, hogy az egyik sztrájkoló belépett az ügyélkapujába. Bárány Balázs Péter, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének (ODFSZ) elnöke hangsúlyozta, hogy az eljárás társadalombiztosítási csalás, a tb-szüneteltetés gyakorlatilag jogsértő, hiszen a sztrájk időtartamát szolgálati időként kell figyelembe venni. Ahogy az az ODFSZ honlapján közölt emailből is kiderült, mindezt a szakszervezet elnöke jelezte Főző Virágnak, az Operaház főigazgató-helyettesnek, levelében hivatkozott a Büntető törvénykönyvre, mely szerint a tett társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással való visszaélés, a vétség pedig két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Nem sikerült megállapodni, zenekar, táncosok és kórus nélkül adták elő a Hunyadi Lászlót az OperábanCsák János kultúráért és innovációért felelős miniszter az Opera ügye kapcsán nemrég úgy nyilatkozott, a bérrendezés folyamata megindult, ő nem akar beleszólni a konfliktusba – irreális az a követelés, amivel előálltak – mondta el az Egyenes Beszéd csütörtök esti adásában a tárcavezető az ATV-n. Szerinte az Operaház megfelelően emelt a béreken, továbbá a kormányzat az utóbbi években jelentős összeget, 18-20 milliárdot szánt arra, hogy a komolyzenei szféra dolgozóinak helyzetét biztosabbá tegye. Csák János arra hivatkozott, hogy tárcája elérte, hogy a zenészek alkalmazásba kerüljenek, és semmilyen olyan kitétel nincs a szerződésükben, hogy sehol máshol ne tudnának játszani. – Nem tudom, mikor tudnának máshol játszani, éjjel, esetleg hajnalban – jegyezte meg Bárány Balázs Péter utalva az operaházi dolgozók leterheltségére, amikor a miniszter ATV-ben tett kijelentéseiről kérdeztük – Teljesen mindegy, hogyan trükköznek a számokkal a nyilvánosság előtt, elfelejtve az infláció mértékét, a követelésünk annyi, amennyi – szögezte le.
Az Operaház tegnap délután háromkor közölte honlapján és a közösségi média-felületein, hogy az aznap esti Hunyadi László-előadás nem lesz teljesértékű. Posztjában az intézmény utalt arra, hogy szcenírozott formában biztosan nem valósul meg az Erkel-mű, ám „remény van arra, hogy az énekkar és a zenekar közreműködésével koncertelőadás formájában megvalósíthassuk”. Bejegyzésében az intézmény fölvetette, „nem kizárható, hogy az előadás Hunyadi-nagykeresztmetszet formában tud csak színpadra kerülni, zongorakísérettel”. A hírre egyébként az addig teltházas előadás addig foglalt helyei elkezdtek felszabadulni az internetes jegyrendszer tanúsága szerint. Este hatkor kiderült: sem az énekkar, sem a zenekar nem ment föl a színpadra, a sztrájk az eddigi rend szerint folytatódott, az előadás ideje alatt is zajlottak a tárgyalások, míg a színpadon ment a „Hunyadi-nagykeresztmetszet”, nagyjából úgy, mint ahogy szerdán történt.
Miközben folytatódik a sztrájk, Ókovács Szilveszter fényes következő évadot hirdetett, és nem érzi, hogy le kellene mondaniaBárány Balázs Péter kifejtette, nem érti, miért erőlteti Ókovács Szilveszter az előadások megtartását. – Gondoljanak bele, milyen mentális állapotban lehet az az énekes, akinek egy félig lebontott díszletben kell előadnia csupán zongorakísérettel. A Hunyadi Lászlóból kimarad a palotás, hiszen a Don Giovannira kitalált színpadon azt nem lehet eltáncolni. Az egész a közönség becsapása, ahelyett, hogy normálisan tárgyalna a főigazgató a saját munkavállalóival – mondta.
Miközben a sztrájkhangulat tovább terjed, a Művészeti Tárak nevében 28 aláíró dolgozó fejezte ki szolidaritását a sztrájkolók felé. „Úgy véljük, hogy a Zenekar 9 pontban megfogalmazott követelései, a műszaki dolgozók munkabeszüntetése, az Énekkar tagjainak csatlakozása a sztrájkhoz élesen és pontosan jelzik az Operaház működésének rendezetlenségeit.” – áll az ODFSZ honlapján megjelentett nyilatkozatban. Az aláírók megfogalmazzák, hogy a sztrájk aktív formája sokuk számára nem lehetséges, ám szeretnék kifejezni szolidaritásukat. „A kollektív szerződés korszerű, az Operaház XXI. századi működési igényeit, művészeti és társadalmi küldetését kiszolgáló formájának megalkotása, valamint az elmúlt évek inflációját is kompenzáló bérrendezés ügye mindannyiunkat érintő, tovább nem odázható feladat.”
.
Tárgyaltak csak másik zenekarral
Az Operaház cáfolta, hogy megkereste volna a Budafoki Dohnányi Zenekart az Opera sztrájkoló zenekarának helyettesítésére, ellenben közölték, hogy Ókovács Szilveszter és Hámori Máté, az Óbudai Danubia Zenekar művészeti vezetője egyeztettek arról, hogy mivel a vasárnap estére meghirdetett Máté-passió című produkció eleve a Danubia Zenekarral került az Operaház színpadára, meg tudnák-e ismételni a közreműködést. A Danubia művészeti vezetője a zenekar korábban meghirdetett koncertjei miatt nem tudta vállalni az felkérést.
A Hunyadi László című opera az eredeti díszletben, péntek este ezt nem láthatták a nézők