;

sakk;Neuralink;

A pénzérme nagyságú implantátumnak 1024 elektródája van, amelyekkel az agysejtek hálózatába kapcsolódik, és az aktivitásuk jeleit a Neuralink számítógépébe továbbítja, amely azután a kurzort irányítja

- Már sakkozik az első neuralinkes páciens

Egy autóbalesetben megsérült férfinak januárban vezeték nélküli implantátumot ültettek az agyába. Már képes a gondolatával irányítani a kurzort, és így videójátékozni.

A 29 éves Noland Arbaugh nyolc évvel ezelőtt egy autóbalesetben bénult le vállától lefelé, most egy streamelt videó tanúsága szerint már képes kurzort mozgatni egy laptop képernyőjén, és így sakkozni, videójátékozni. Elon Musk Neuralink nevű vállalkozása - amely azon dolgozik, hogy az agyat számítógéppel összekötve sérült emberek hétköznapi tevékenységeket legyenek képesek újra végezni - januárban ültetett egy csipet az agyába.

Az eredményről Elon Musk már a múlt hónapban beszámolt, de a videót csak most tette közzé. „Ez valóban őrület, eszméletlen jó. A műtét szuper könnyű volt. Másnap már kiengedtek a kórházból, nincsenek gondolkodási problémáim. Még sok tennivaló van, de már eddig is megváltozott az életem, nem szeretném, ha az emberek azt gondolnák, ez már az út vége. Azért vállaltam, mert részese akartam lenni valaminek, ami úgy vélem, megváltoztatja a világot” - írta Noland Arbaugh az X-en. Szerinte a dolog olyan, mint a Csillagok háborújában az Erő: gondolataival képes a kurzort mozgatni a képernyőn. A férfi azelőtt szerette a Civilizáció nevű videójátékot, most már képes akár nyolc órát is újra elölteni a képernyő előtt a Civilizáció VI verzióval. 

Kip Ludwig, az USA Nemzeti Egészségügyi Intézetének idegi mérnökségének volt programigazgatója szerint, amit a Neuralink mutatott, nem áttörés. “Még csak a beültetés utáni korai időkben tartunk, és még sokat kell megtudni mind a Neuralink, mind a páciens részéről arról, hogy mire lehet maximálisan képes az irányítás” - mondta. De az mindenesetre sokat ígérő, hogy Arbaugh olyan dolgokat tud most csinálni, amiket azelőtt nem, és ez jó kezdetnek tűnik, tette hozzá. 

Elon Musk 2016-ban elindított Neuralink nevű start up vállalkozása tavaly májusban kapta meg az amerikai FDA (Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatal) engedélyét arra, hogy kísérleti jelleggel emberekbe is beültethesse az implantátumait. Ezt követően tavaly szeptemberben kezdek olyan önkénteseket toborozni, akiknek mind a négy végtagja lebénult gerincsérülés vagy ALS, mozgatóidegsorvadás miatt, és legalább 22 évesek. A pénzérme nagyságú implantátumnak 1024 elektródája van, amelyekkel az agysejtek hálózatába kapcsólódik, és az aktivitásuk jeleit a Neuralink számítógépébe továbbítja, amely azután a kurzort irányítja. A Neuralink csak az egyik azon néhány vállalkozás közül, amelyek agy-komputer interfész (BCI) kísérleteket folytatnak, ezek már a hatvanas években elkezdődtek, de kereskedelmi forgalomba még egyetlen szerkezet sem került. 

A fiatalok körében már-már riasztó mértékben elterjedt a klímaszorongás. A problémájukkal azonban magukra maradnak, úgy érzik, a döntéshozók cserben hagyták őket.