;

Orbán-kormány;Európai Parlament;plenáris ülés;jogállamiság;uniós pénzek;hetes cikkely;

- Utolsó vitájára készül az EP az Orbán-kormányról

Április 10-én ötéves mandátumának utolsó vitáját tartja az Európai Parlament (EP) a magyarországi jogállamiság helyzetéről - derül ki a testület plenáris ülésének nyilvánosságra hozott napirendjéből.

Az EP vezető testülete meghozta a döntést arról is, hogy a képviselők ezt követő, április végi ülésükön állásfoglalást is elfogadnak majd ugyanerről. Ez lesz a jelenlegi parlamenti ciklus befejező plenáris ülése, amely után megkezdődik a kampány a júniusi európai választásokra.

A tervezett vita és határozati javaslat célja,

hogy megfogalmazza a parlamenti elvárásokat a magyar kormánnyal szemben folyó hetes cikkelyes eljárással és a pénzek felfüggesztéséhez vezető jogállamisági folyamattal kapcsolatban.

Az EP régóta sürgeti, hogy az uniós kormányok végre hagyjanak fel a több mint öt éve zajló és szerintük hatástalan párbeszéddel a hetes cikkelyes procedúra keretében, és végre fogalmazzanak meg konkrét ajánlásokat az Orbán-kormány számára a jogállamisági, valamint demokratikus normák tiszteletben tartására. Az eljárást az EP kezdeményezte még 2018. szeptemberében annak megállapítására, hogy Magyarországon súlyosan sérülnek-e az Unió értékei.

A döntés a tagállamok kezében van, de ahogy a korábbi soros EU elnökségek, úgy a posztot ebben a félévben betöltő Belgium sem kíván a gázpedálra lépni, így májusban ismét csak a kormány meghallgatását tervezi az Európa-ügyi miniszterek tanácsában. A júliusban hivatalba lépő magyar EU elnökség várhatóan még ennyit sem tesz majd.

Az EP határozottan ellenzi,

hogy az EU intézményei azelőtt megkezdjék a felfüggesztett támogatások folyósítását, hogy Budapest teljesített minden feltételt. 

Utolsó magyarországi állásfoglalásában erre is figyelmeztetni fogja a döntéshozókat. 

Mint beszámoltunk róla, a parlament beperli az Európai Bizottságot, amiért a zárolt pénzügyi alapból 10,2 milliárd eurót tavaly decemberben felszabadított a kormány számára. A beadványt várhatóan március 25-én fogja eljuttatni az EU Bíróságára.

Isten kegyelmét összekeverni az államfői kegyelmi jogkör gyakorlásával súlyos visszaélés - hívták fel a figyelmet.