A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség 2024. március 6-án szüntette meg az előre kitervelten, aljas indokból, hivatalos személy és több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt indult bűnügyben, vagyis a tavaly szeptember 20-i esztergomi robbantás ügyében az eljárást – írja az Index. A lapnak Kovács Katalin, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője elmondta, hogy a döntés oka az elkövető halála volt, de ismertette a lezárt nyomozás megállapításait is.
– A nyomozás kiterjedt az elkövetés körülményeinek vizsgálatára, és annak eredménye szerint „nem lehetett olyan személyt azonosítani, aki a néhai elkövetőt a cselekmény elkövetéséhez segítette vagy arra rábírta volna, a bűncselekményt tettestársak nélkül, egyedül követte el” – mondta a szóvivő. Hozzátette, hogy a beszerzett adatok alátámasztották, hogy a robbantó szándéka a saját, valamint a rendőrök életének kioltására irányult, továbbá az is, hogy készült a tettére. Erre utalt, hogy előzetesen beszerezte a tűz- és robbanásveszélyes anyagokat, majd azokat előkészítve olyan helyen és állapotban helyezte el a házban, hogy a robbanás „biztosan és a kellő pusztító hatást kiváltva” bekövetkezzen.
Eltemették a hős rendőrt, az esztergomi robbantás áldozatátMint arról a Népszava is hírt adott, 2023. szeptember 20-án Esztergomban egy fenyegetőző férfi, J. László miatt szervezett akciót a TEK a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság kérésére. A robbantást végrehajtó férfit kisebb bűncselekmények miatt körözték, valamint az ügyészség hivatalos személy elleni erőszak miatt is folytatott ellene eljárást. A TEK műveleti egysége egy előre egyeztetett bűnügyi feladat végrehajtására vonult ki egy esztergomi címre, majd 19 óra körül behatoltak az épületbe, mert a körözés alatt álló férfi nem volt együttműködő és a vele folytatott tárgyalás sem vezetett eredményre, de nem volt előjele, hogy robbantásra készül.
A detonációtól Kónya Gábor Lajos, a TEK egyik munkatársa is meghalt, további nyolc rendőr és három tűzoltó pedig megsérült, közülük négyen súlyosan. Később az is kiderült, hogy a robbanóanyagok elrejtésére J. László egy 38 méter hosszú alagutat ásott.
Kónya Gábor Lajos posztumusz főhadnagyot, egy hónappal a robbantás után katonai tiszteletadás mellett temették el.
Halálos csapda várta a rendőröket, 38 méter hosszú alagutat ásott az esztergomi robbantó Hajdu János: A TEK minden szakmai protokollt betartott az esztergomi robbantás előtt