;

Nagy-Britannia;szélsőségesek;

Michael Gove miniszter csütörtökön mutatja be tervét a parlamentben

- Folytatódó küzdelem a szélsőségesek visszaszorítására

Az extrémizmus fogalmának kiterjesztésére készül a parlament egy olyan közegben, amikor a londoni zsidók a szombatonkénti palesztínpárti tüntetések idején no-go zónának tekintik a városközpontot.

Csütörtökön fontos bejelentésre készül a parlamentben a közösségekért felelős miniszter. Michael Gove meg akarja változtatni, bővítené a szélsőségesség meghatározását, hogy olyan csoportokat is be lehessen sorolni ebbe a kategóriába, melyek magát a brit demokráciát forgatják fel. A jelenleg érvényes irányelvek szerint csak azok az egyének vagy csoportok számítanak szélsőségesnek, melyek "kimondott vagy aktív ellenállást mutatnak az alapvető brit értékekkel szemben, beleértve a jog érvényesülését, az egyéni szabadságjogokat és a különböző hitek és vallások közötti kölcsönös tiszteletet és toleranciát". Egyelőre nem született végleges döntés arról, hogy a kormánynak dolgozó ügyvédek tanácsával ellenkezve a miniszter meg is nevezi- e azokat a csoportokat, melyek az új kategóriába tartoznak, esetleges jogi akciókat kiváltva maga ellen. Felmerült az is, hogy parlamenti mentelmi jogára hivatkozva teszi meg a kockázatos lépést.

Michael Gove beterjesztése része a kormány központosított tervének az október 7-i Izrael-ellenes Hamász-támadást követő megtorlás óta egyre jobban eluralkodó szélsőséges aktivitások visszaszorítására. Korábban beszámoltunk Rishi Sunak szokatlanságában és váratlanságában drámai beszédéről a Downing Street 10. előtt, melyben kimondta, hogy "szélsőséges erők szét akarnak tépni minket". A kormányfő szóvivője hétfőn közölte, hogy a "szélsőségesség pontosításával el lehet érni, hogy minisztériumok, vagy egyes tisztviselők véletlenül se biztosítsanak anyagi támogatást vagy törvényesítsenek extrém ideológiákat hirdető csoportokat és egyéneket. A The Guardian napilap tudomása szerint a következő hetekben lát napvilágot Sara Khan, a tapasztalt antiterrorizmus- és nemi egyenlőtlenségi szakértő jelentése a brit demokrácia rugalmasságáról, egy másik pedig, a volt munkáspárti képviselő, John Woodcock tollából, a politikai erőszakkal foglalkozik. Mindezek nyomán következhet egy akár konzultációs dokumentum formáját is ölthető részletes cselekvési program.

Mindezen igyekezetet csak sürgetőbbé tette Robin Simcox terrorizmus elleni megbízott véleménycikke, mely a The Daily Telegraphban látott napvilágot az elmúlt napokban. A szakértő nyíltan "no-go területnek" minősítette London belvárosát zsidók számára a szombatonként megrendezett palesztínpárti tüntetések idején. A felvonulásokon plakátok és megszólalások formájában leplezetlen antiszemita érzelmek kerülnek felszínre, például a hírhedt "a folyótól a tengerig, Palesztína szabad lesz" szlogen, mely minden magyarázkodás ellenére egyet jelent Izrael eltüntetésével a föld színéről. Simcox szerint a közösségi csatornákon növekvő mértékben osztanak meg gyújtó hangú és a bűncselekmény határát súroló retorikai szövegeket. Nagy-britanniai zsidók rendszeresen számolnak be az antiszemitizmus égbe szökését bizonyító atrocitásokról. Egy észak-londoni, családi tulajdonban lévő kóser boltban a dolgozókat és vásárlókat késsel hadonászó támadó inzultálta, azt firtatva, "Izraelt vagy Palesztínát támogatják- e?". Simcox a cikkében üdvözölte a kormány törekvéseit a szélsőséges elemek megfékezésére, figyelmébe ajánlva vallásos és oktatási intézményeket is, melyek propaganda tevékenysége közel áll a terrorizmus küszöbéhez.

Múlt szombaton immár a tizedik palesztínpárti demonstráció zajlott le, persze nem csak London belvárosában, hanem vidéki helyszíneken is. A kormányfő korábbi kijelentésére - "a szélsőségesek elrabolják a tüntetéseket" - reagálva a fővárosban több mint 2300 rendőr akadályozta meg a zűrzavar eluralkodását. Öt személyt vettek őrizetbe, köztük egy páncélt és pajzsot viselő férfit, akire az volt felírva, hogy "jogos az ellenállás, ha országodat elfoglalják". Míg Rishi Sunak bírálta a rendőrséget, amiért nem képes a biztonság fenntartására, Ben Jamal, a Palesztin Szolidaritási Kampány igazgatója, a demonstrációk egyik fő szervezője azt állította, hogy a kormány "gyűlöletkeltőkként démonizálja a felvonulókat, pedig azok csak békét, tűzszünetet és a népirtás befejezését akarják".

Az antiszemtizmus mellett az iszlamofóbia is fokozódik. Sunak és James Cleverly belügyminiszter is visszautasította a muszlimellenes érzelmeket és négy évre elosztva több mint 117 millió fontos támogatást ajánlott fel a mecsetek védelmére. Ez meghaladja a zsidóknak nyújtott 70 millió fontos segítséget, kifejezve a két közösség közötti számbeli különbséget.,

Egy, a közösségi médiában közzétett felvétel azt bizonyítja, hogy Aleksandar Vucic rezsimje összefonódik az alvilággal.