atomerőmű;tiltakozás;Greenpeace;újraindítás;Nemzetközi Atomenergia Ügynökség;Zaporizzsja;nukleáris reaktorok;

- Tiltakozik a Greenpeace a Zaporizzsja Atomerőmű reaktorainak újraindítása ellen

A környezetvédők szerint példátlan kockázatot jelentene nem csak Ukrajnára, Oroszországra, de Európa nyugati területeire is.

Példátlan kockázatot jelentene, ha a Zaporizzsja Atomerőmű hat reaktora közül bármelyiket is újraindítanák, ahogy azt orosz tisztviselők javasolták – írja a The Guardian a Greenpeace közleménye nyomán. A globális környzetevédő szervezet németországi nukleáris szakértője, Shaun Burnie leszögezte: „Nincs olyan nukleáris szabályozás a világon, amely lehetővé tenné, hogy egy atomerőmű a frontvonalon működjön aktív háborús övezetben.” Szerinte ebben a helyzetben kizárt a biztonságos működés.

Az orosz hadsereg már a háború korai szakaszában, 2022 márciusában megszállta Európa legnagyobb atomerőművét, amely Közép-Ukrajnában a Dnyipro folyó mentén áll, miközben a folyó túlpartját az ukrán erők tartják ellenőrzésük alatt. A hatalmas nukleáris létesítmény két éve a támadások kereszttüzében áll. A Greenpeace azután tette közzé állásfoglalását, hogy egy nappal korábban Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója Szocsiban találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy megvitassák a Zaporizzsja Atomerőmű nukleáris biztonságát az orosz-ukrán háború és a reaktorok újraindításának fényében. Utóbbit az atomerőmű jelenlegi orosz vezetése szorgalmazza, és akár még ebben az évben kísérleti üzemben megindulhatna a termelés. 

A NAÜ főigazgatója megfontoltságra intette az orosz felet, de több mint két hónappal ezelőtt Jurij Csernicsuk, az atomerőmű kinevezett igazgatója a dolgozókkal hírlevélben azt a hírt közölte, hogy 2024 jubileumi év lesz, és céljuk, hogy az erőmű „teljes kapacitással dolgozzon.” Ennek ellentmond, hogy a Greenpeace elemzése szerint Oroszországnak friss szivattyútelepet kellene építenie, hogy elegendő hűtővíz álljon rendelkezésre, mivel a Dnyipro folyó drámaian összezsugorodott a területen, miután tavaly júniusban felrobbantották a Nova Kahovka vízlépcsőt.

Európa legnagyobb erőművének öt atomreaktora jelenleg hidegleállás alatt áll, ahol a reaktorok forráspont alatti hőmérsékleten működnek. A hatodik reaktor melegleállásban van, hogy gőzt és hőt nyerjenek, de a háború előtti 10 vezetékből már csak kettő maradt a reaktor hűtőrendszerének táplálására. A NAÜ szerint az elmúlt másfél évben nyolc alkalommal mindkét megmaradt vezeték leállt, ezért az atomerőműnek vészhelyzeti tartalék generátorokra kellett átállnia, hogy megakadályozzák a reaktorok fokozatos túlmelegedését.

A miniszterelnök úgy ment az Egyesült Államokba, hogy semmilyen hivatalos kétoldalú találkozója nem lesz.