;

gázai offenzíva;

- Tűzszünet hiányában újabb konfliktusokat szülhet a ramadán a Közel-Keleten

A terrorfenyegetettség is aggasztóan nő.

Figyelmeztetést adott ki szerdán az izraeli Nemzetbiztonsági Tanács, miszerint „a muszlim terrorista szervezetek a ramadánt lehetőségként tekintik támadások és erőszakos cselekmények végrehajtására". A The Times of Israel által ismertetett dokumentum szerint az Iszlám Állam (ISIS) és az al-Kaida terrorszervezetek a gázai háborút és a Templom-hegy körüli feszültségeket arra használják fel, hogy izraeli és nyugati országokbeli célpontok megtámadására buzdítsák támogatóikat. A Gázában harcoló palesztin terrorcsoportok, a Hamász és az Iszlám Dzsihád is arra szólítottak fel, hogy a ramadán ideje alatt minél több tényleges kárt tegyenek az izraeliekben.

A katari és egyiptomi közvetítésű tűzszüneti és túsztárgyalások kedden megfeneklettek, így nem valószínű, hogy a 10-én kezdődő ramadán idejére elhallgassanak a fegyverek a gázai övezetben.

Az egyre inkább fokozódó nemzetközi nyomás hatására Izrael elfogadta azt az új javaslatot, ami immár a tartós tűzszünet és fogolycsere helyett egy ideiglenes, néhány napos „bizalomépítő” tűzszünetet tenne lehetővé. Ez alatt fogolycsere is lenne, folytatódhatnának a tárgyalások és fokozódhat a humanitárius segélyek beáramlása az éhező, kritikus helyzetben lévő gázai lakosság megsegítésére. Izrael az élesedő nemzetközi bírálatok és felszólítások dacára ragaszkodik ahhoz, hogy a humanitárius segélyek csakis oly módon érkezhetnek az övezetbe, ha garantáltan nem kerülnek a Hamász kezébe és a nemzetközi segélyszervezetek osztják szét. A terrorcsoport azonban a tűzszüneti feltételek között is szerepelteti a segélyekhez való korlátlan hozzáférést, legalábbis erről számolt be szerdán az A-Rai al-Youm című jordániai lap. 

A hat hetes tűzszünet feltételeit kölcsönösen elutasították a felek. 

Izrael addig nem tárgyal, míg nem kap átfogó, naprakész jelentést a túszok helyzetértől, egy listát arról, hogy hányan vannak még életben, a Hamász pedig csak akkor hajlandó a túszokról tárgyalni, ha az izraeli hadsereg teljesen kivonul az övezetből és olyan veszélyes, vezető terroristák szabadon bocsátását követeli, mint a vezető bombagyárosaként ismert Marvan Bargouti és a több tucat izraeli halálát okozó robbantások tervezéséért felelős Abbász al-Szayed, a Hamász egyik vezető tagja.

A palesztin terrorcsoport az ideiglenes tűzszünetet is a – amint tegnap egy közleményben jelezte, „a népünk elleni agresszió átfogó beszüntetésé”-hez köti.

Izraeli sajtójelentésekben névtelenül megszólaló tisztségviselők szerint Izrael attól tart, hogy a Hamász gázai vezetője, Jahja Szinvar valódi célja nem a tűzszünet elérése, hanem az erőszak fokozása a ramadán alatt, ami az egész muszlim világban még inkább felszíthatja az indulatokat.

Többek között ezért is rendkívüli jelentőségű a Templom hegy ramadán alatti látogatásának kérdése. Benjamin Netanjahu miniszterelnök kedden este jelentette be, hogy az első héten a muszlim hívek a korábbi évekhez hasonló mértékben érkezhetnek a Mecsetek terére/Templomhegyre. A továbbiakról majd az első hét biztonsági értékelése alapján döntenek. Netanjahu ezzel visszatáncolt korábbi álláspontjától és kivívta legszélsőségesebb koalíciós partnere, Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter haragját, aki azt követelte, hogy a muszlim böjthónap idejére jelentősen korlátozzák a Templom-hegyet látogatható izraeli arabok számát is. Kezdetben Netanjahu ezt jóvá is hagyta annak ellenére, hogy a Sábák belbiztonsági szolgálat és a hadsereg nem támogatta a korlátozást, mint ahogy az ellenzéki politikai pártok sem. Az izraeli arabok ugyanis a 152 napja tartó gázai háború alatt nem nem rendeztek palesztinpárti tüntetéseket, nem jelentettek biztonsági kockázatot. Mindeddig nem voltak etnikumközi konfliktusok Izraelben, a rájuk is vonatkozó ramadáni tiltás azonban könnyen ide vezethet.

Cserébe azt szeretnék, hogy tiltsák be az orosz gabona behozatalát.