;

Csehország;Robert Fico;Lengyelország;visegrádi négyek;Orbán Viktor;V4-ek;Visegrádi Csoport;

- Tetszhalott állapotban

A kilencvenes évek elején, a visegrádi együttműködés létrejötte során, az volt a V4-ek elképzelése, hogy egyesítsék a közép-európai államokat. Ám annak a törekvésüknek, hogy közösen „befolyást szerezzenek, és megmutassák: a demokráciáért, a szabadságért és a polgári jogok tiszteletben tartásáért küzdenek, nyoma veszett. Ma már nagy szakadék tátong közöttük”.

„Diplomáciailag méltatlannak tartom, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem látogatta meg Csehország jelenlegi elnökét” a múlt heti prágai V4-csúcs során. (A sokáig oroszbarát húrokat pengető Milos Zeman volt elnökhöz viszont elmentek.) „Nagyon aggasztó az az irány, amelyet Szlovákia Robert Fico vezetésével követ. A kormány képviselői populista, nacionalista és az Európai Unióval szembeni bizalmatlanságot keltő megnyilvánulásokat tesznek.” Ezek a visegrádi együttműködés haláláról szóló idézetek nem egy cseh, vagy lengyel kormánypárti, illetve szlovák ellenzéki politikustól származnak. Az erős mondatokat Václav Maly prágai érsek fogalmazta meg, aki – mint látható – nem csak rendkívül kritikusan ítéli meg Pozsony és Budapest külpolitikáját, pontosan látja, mi vezetett a V4-ek válságához. A főpap nem a Nyugat hanyatlásáról beszél, mint miniszterelnökünk szinte minden megnyilvánulásában, hanem értéknek tekinti mindazt, amit a demokratikus alapértékeken nyugvó európai közösség képvisel. Ott, ahol az egyházak nem az állam köldökzsinórján lógnak, az egyházi vezetők képesek éleslátással felvázolni azt, milyen veszélyes Európa számára egy demokrácia-, unióellenes, Putyin-barát politika.

A visegrádi országok szétesését az Ukrajna elleni háború felgyorsította ugyan, de ez a folyamat már évekkel korábban elkezdődött. A szétesést éppen az idézte elő, amit a prágai érsek is megemlített: a magyar, illetve a szlovák kormányfő hűtlenek lettek azokhoz az alapértékekhez, amelyeket a V4-ek alapítói felvázoltak. A magyar vezetők évek óta a „szuverenitást” kulcsszavát emlegetik a szolidaritásé, az együttműködésé helyett, amelyek nélkül a visegrádi fórumnak nincs is értelme. Magyarország semmibe veszi a demokratikus alapértékeket, s ezzel szintén idegen testté vált Közép-Európában. Hiába Fico a szlovák kormányfő, Pozsony demokratikus fejlettségi színvonala össze sem hasonlítható a magyaréval.

Mindezek alapján már régóta nyilvánvaló volt, hogy közös értékrend híján a visegrádi fórumnak vége. Lapunk hasábjain már évekkel ezelőtt írtunk a V4-ek küszöbön álló széteséséről, amikor a kormányzat illetékesei még mindig azzal áltatták híveiket, hogy a visegrádi államok igenis közös nevezőn vannak, például a migrációt illetően. Tavaly, a lengyel választást követően azonban már Orbán Viktor is kénytelen volt beismerni, hogy ennek a fórumnak vége.

A magyar kormányfő most szerb-osztrák-szlovák-magyar szövetséget remél, de ez csak egy újabb vágyálom. A magyar külpolitika irányítói még ma, oly sok kudarcuk után sem képesek belátni, hogy az uniós színtéren senki sem akar szövetséget Magyarországgal, még Pozsony sem.