;

orgona;

A Zene­akadémia Nagytermének díszítései egy Apolló-szentélyt jelenítenek meg − az orgona maga is egy hattyút formáz

- A hattyú éneke

Idén is lesz Orgonák éjszakája, ezúttal pünkösd szombatján. Több tucat külföldi és hazai helyszínen lépnek fel az ország művészei.

Az ország egyik legkiválóbb hangszere, a Zeneakadémia Nagytermének Voit-orgonája alatt, a mozgatható játszóasztal szomszédságában került sor a Filharmónia Magyarország sajtótájékoztatójára, amelynek apropója, hogy idén május 18-án ismét megrendezik az Orgonák éjszakája című egynapos fesztiváljukat. Az Orgonák éjszakája hívószó lesz Franciaországtól Kínán át az Egyesült Államokig 3 kontinens közel 30 országában, amikor a fél világ felfigyelhet hangszerre.

Szabó Balázs orgonaművész, a Zeneakadémia tanára - március elsejétől pedig a bécsi Zeneakadémia professzora Martin Haselböck utódaként - elmondta az orgonáról, hogy a Nagyterem - amelynek díszítései egy Apolló-szentélyt jelenítenek meg a babérlevelekel, valamint a hárfával és a hattyúval a sípok előtt - orgonája maga is egy hattyút formáz. A sípok a szárnyai, és tisztán látszik, ha oldalról nézzük, hogy a játszóasztal a madár nyakát, a fejét és a csőrét jeleníti meg.

Pálúr János, aki szintén a Zeneakadémia tanára, arról beszélt, hogy az utóbbi harminc évben forradalom zajlott a magyarországi orgonakultúrában: új hangszerek épültek országszerte, és ezek most már az oktatásban is komoly szerepet játszanak. Más élmény, ha a tanítványait itt az országon belül tudja különböző korok orgonáin tanítani. Orgonistának lenni azért különleges - mondta -, mert ötszáz év zenéjével kell tisztában lenni, egy külföldi utazás pedig éppen ezért nem egyszerűen csak világlátás: olyan élményeket hoznak haza, ami alapját képezheti azoknak az új elgondolásoknak, amelyek orgonakultúránk fejlesztését szolgálják.

Szabó Balázs orgonaművész, a pesti és a bécsi Zeneakadémia tanára

Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója, maga is orgonaművész, a kiemelt programokról beszélhetett csak, hiszen az országban több tucat hangverseny lesz 18-án este, sőt még éjfélkor is. Kiemelt helyszín is lesz, ez a Zeneakadémia Nagyterme, ahol Hannfried Lucke és Rost Andrea hangversenye lesz az első esemény, de itt fog fellépni később Cameron Carpenter az extravagáns orgonaművész is. A Mátyás templomban pedig Francesco Finotti hangversenyére kerül majd sor. “Amikor Finotti játszik, megszólaltatja az orgona teljes hangszín palettáját, soronként, olykor ütemenként is új hangszínkombinációt hallhatunk egy-egy darabban” - tudtuk meg róla. Igaz különlegesség lesz még, hogy a Debrecen Egyetemi Református Templomában orgonavatóra kerül sor, az oxfordi Magdalen College-ból érkezett, még jelenleg is épülő Mander-orgonán Szabó Balázs, Szilágyi Gyula és Sárosi Dániel játszik majd.

A programokon orgonistákon kívül találkozhat a közönség Miklósa Erikával, Csuja Imrével, Rost Andreával vagy Palya Beával. A vidéki események között érdekesség a pécsi zsinagógában tartandó, Hammond-orgona est Kaltenecker Zsolttal, amelyen Dés László és fia fog közreműködni, a Magyar Zene Házában pedig „Orgonavirágzás” címmel családi élménykoncerten Hámori Máté dirigálja a Danubia Zenekart, orgonán pedig Balatoni Sándor játszik. A Fővárosi Nagycirkuszban pedig az orgona valódi cirkuszi látványosságok kísérőzenéjét szolgáltatja majd.

Az Orgonák éjszakája idén a Con Spirito Egyházzenei Fesztivál nyitóeseménye is. Az egyhetes fesztiválon három helyszínre, Pécsre, Szegedre, Veszprémbe érkezik a Schola Gregoriana del Pontificio Istituto di Musica Sacra di Roma. A kórus a római Pápai Egyházzenei Intézet Gregorián Szkólája, jelenleg a világ egyik legautentikusabb előadócsoportja gregorián énekek terén. Pécsen a régizene elismert előadói lépnek fel: a Capella Savaria és a Purcell Kórus muzsikál Vashegyi György dirigálásával. Végül a fesztivál zárókoncertjeként jön a Don Lorenzo Perosi és Davide-Kristof Acs Krisztus oratóriumának ősbemutatója a Szegedi Dómban.

Infó

Orgonák éjszakája

május 18.

Nagy és Kemény címmel nyílt kiállítása Nagy Bernadette és Kemény György képzőművésznek, akik már közel huszonöt éve vannak együtt.