Első fokon bűnösnek találta a bíróság Fürst Györgyöt, a VI. kerület volt szocialista alpolgármesterét, akit a fővárosi parkolási pénzekhez kapcsolódó bűncselekményekkel vádoltak meg - írja a Telex.
Fürst Györgyöt különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelésben mondta ki bűnösnek a törvényszék, emiatt 6 és fél év börtönt, valamint 25 millió forintos pénzbüntetést is kiszabtak rá, a sikkasztás vádja alól azonban felmentették. A politikus egyik cégének nevén a többi között volt egy elhíresült Rolls-Royce is, ezt 19 millió forintért eladták, a pénzt azonban visszatartották a büntetés fedezetéül.
Az eljárás 24 vádlottjának legjavát, 22 embert a bíróság bűnösnek találta, jellemzően adócsalás, illetve bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés bűntettében. A kiszabott börtönbüntetések mértéke másfél év és 6,5 év között mozgott, sokuk azonban megúszta felfüggesztettel. A pénzbüntetések néhány százezertől a 25 millió forintig terjedtek. Felmentést csak két vádlott kapott. A lap szerint azok, akiket bűnösnek találtak, valószínűleg fellebbezni fognak.
Fürst György a per elsőrendű vádlottja. Korábban a VI. kerület vagyongazdálkodásért felelős MSZP-s alpolgármestere volt, majd a Centrum Parkoló Kft. ügyvezetője és tulajdonosa lett. Ellene és 23 társa ellen még 2016-ban kezdődött meg a büntetőper, mintegy 3 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozó bűncselekmények vádjával. A volt MSZP-s alpolgármestert két rendbeli, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, részben bűnsegédként, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettével vádolta meg. 23 társát szintén hűtlen kezelés, sikkasztás, adócsalás és más bűncselekmények miatt helyezték vád alá.
A vád lényege, hogy a Fővárosi Önkormányzatok Társulása az I., II., VI., VII., VIII., XI. és XII. kerület parkolási rendszerének üzemeltetésére szerződést kötött a Centrum Parkoló Kft.-vel oly módon, hogy a cég beszerezte a parkolóautomatákat és kiépítette a fizetős parkolási rendszert. Az önkormányzatok megkapták az évente több milliárd forintos parkolási bevétel 30 százalékát. Aztán a Centrum Parkoló úgy döntött, hogy alvállalkozókat von be az üzletbe, az alvállalkozók pedig újabb alvállalkozókat bíztak meg az üzemeltetés hatékonyabbá tételére hivatkozva. A vádhatóság szerint azonban a kiszervezett tevékenységek, megrendelt szolgáltatások gazdaságilag indokolatlanok, hátrányosak voltak, s e ténykedésükkel a vádlottak 2006 és 2011 között mintegy 3 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak. A tevékenységek vagy teljesen fölöslegesek voltak, vagy a fővállalkozó alkalmazottai valójában maguk végezték el a munkát. Azért néhány túlteljesítő vádlott mindezt még megfejelte azzal, hogy a parkolóautomaták takarítására, útburkolati jelek felfestésére adott vállalkozói szerződéseknél fiktív számlázási láncolatot alakítottak ki, ezzel jogtalanul csökkentették az adóalapot.
A bűncselekmény sokáig több mint jövedelmezőnek bizonyult, Fürst György maga is elég jól megvolt az ebül szerzett vagyonból. Stílszerűen még szolgáltatott is a népi emlékezetnek néhány ikonikus jelenetet, BEAST-1 rendszámú, több mint 100 millió forintot érő mattfekete Rolls Royce Phantomját például több helyen lefotózták Budapesten, amint tilosban parkol. Fürst György olyannyira művésze volt a parkolásnak, hogy előfordult, hogy egy hónap alatt ötször kapott kerékbilincset tilosban parkolásért. Ezek után egy közép-afrikai diplomata-útlevél segítségével megpróbált kibújni a büntetés alól.
A Telex felidézi, hogy a volt szocialista politikus 2018-ban egy másik ügyben már kapott egy felfüggesztett börtönbüntetést, amiért értékesítettek egy Andrássy úti műemlék palotát. Az ügyészség akkor különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt emelt vádat az elidegenítéseket 2004-ben megszavazó terézvárosi MSZP-s és SZDSZ-es képviselők, valamint a volt aljegyző ellen, miután a kiszemelt ingatlanokat a valós értékük feléért-harmadáért adták el.