;

Oroszország;menekültek;migráció;Finnország;"hibrid hadviselés";

Finnország már korábban lezárta határátkelőit Oroszország felé a Kreml hibrid hadviselése miatt

- Visszaküldenék Oroszországba a menekülteket a finnek

A skandináv ország szerint az oroszok szándékosan irányították a migránsokat a határhoz.

A finn kormánynak fel kell készülnie a bevándorlással kapcsolatban "a legsúlyosabb helyzetekre" - mondta el a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak a finn belügyminisztérium szóvivője. Ezért minden korábbinál szigorúbb bevándorlási törvényt kívánnak elfogadni. A javaslat kidolgozása még folyik.

Pekka Toveri, Petteri Orpo miniszterelnök Nemzeti Koalíció Pártjának parlamenti képviselője, nyugalmazott tábornok, aki egykor a finn katonai hírszerzés vezetője volt, a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak elmondta, a terv az, hogy a jövőben csak a hivatalos határátkelőkön fogadják el a menedékkérelmeket. Ha sok menekült özönlik egy átkelőhelyre, azt azonnal lezárhatják. A tervek szerint a menedékkérelmeket az eddiginél sokkal gyorsabban dolgoznák fel, és a migránsoknak a határ közelében kellene maradniuk mindaddig, amíg az eljárásukat le nem zárják. Eddig nagyrészt szabadon mozoghattak az országon belül.

Az Ilta-Sanomat című újság úgy tudja, hogy a helsinki belügyminisztériumban egy szakértői csoport dolgozik a "A bevándorlás instrumentalizálása elleni küzdelem és a határbiztonság megerősítése" című törvénytervezeten. A jogszabálynak március végére kell elkészülnie. Finnország egy rövid megszakítással hónapok óta zárva tartja a több mint 1300 kilométer hosszú orosz határszakaszát, mivel Helsinki szerint Oroszország hibrid háborút folytat vele szemben, s szándékosan irányítja a menekülteket a finn határszakaszhoz. Korábban hasonló hibrid háborút folytatott Belarusz Lengyelország ellen, ezért Varsó 186 kilométeres kerítést létesített a határszakaszon, amely 2022 közepén készült el.

A finn belügyminisztérium adatai szerint 2023 augusztus eleje óta több mint 1300 harmadik országbeli állampolgár érkezett vízum nélkül Oroszországból Finnországba. 

Finn információk szerint többségüknek Oroszországba szóló vízumuk volt. Sokan közülük már régen továbbutaztak más európai országokba. A határátkelők most egyelőre április 14-ig maradnak zárva. Helsinki nem számít arra, hogy ezt követően teljesen megnyitnák a határátkelőket. Pekka Toveri, aki a parlament védelmi bizottságának is tagja, a FAZ-nak azt is elmondta, hogy jelenleg több száz, ha nem több ezer migráns tartózkodik orosz területen, a finn határhoz közeli szállodákban vagy táborokban, arra várva, hogy lehetőségük legyen belépni Finnország területére.

Helsinki szerint Oroszország szándékosan irányította a migránsokat a határhoz. 

Ez egybevág a menedékkérők finn médiában tett kijelentéseivel. A határt az orosz oldalon kilométereken át az országba belseje felé vezető úton a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) őrhelyek sorát létesítette. A finnek teljesen elképzelhetetlennek tartják, hogy a menekültek az orosz hatóságok tudta és beleegyezése nélkül lépjenek be Finnországba. "A migráció eszközként való felhasználása Oroszország egyik kísérlete arra, hogy nyomást gyakoroljon, és rontsa Finnország és az EU nemzetbiztonságát és társadalmi stabilitását" – jelentette ki a finn belügyminisztérium szóvivője.

A menedékkérők közül eddig nagyon kevesen lépték át a határt az erdőknél lévő átkelőknél. Ez azonban a hőmérséklet emelkedésével megváltozhat. "Lehetséges, hogy tavasszal változást érzékelünk a határhelyzetet illetően" – erősítette meg az FAZ-nak Mari Rantanen belügyminiszter a jobboldali populista Finnek Pártja politikusa.

A tervezett törvény célja, hogy megakadályozza a Finnországba irányuló migrációt. 

Rantanen még decemberben azzal indokolta a határzárat, hogy "nem egy normális menekültügyi helyzetről van szó". Nem elsősorban a menedékkérők magas száma miatt aggódnak a finn hatóságok, fogalmazott. Helsinki azért volt kénytelen reagálni, mert „Oroszország ellenséges országként nyomást gyakorolt rá”. Ha egy országba rövid időn belül sok fiatal férfi érkezik menedékkérőként, az Rantanen szerint "mindenképpen probléma": nő a polarizáció az országban, illetve komoly hatást gyakorol mind a gazdaságra, mind a biztonsági helyzetre.

Finnország általában európai mintaországnak számít; az európai normák lehető legteljesebb körű végrehajtása mindig is Helsinki politikáját jellemezte. A tervezett jogszabály azonban vélhetően ellentmond az uniós előírásoknak. A finn vezetés úgy véli, az orosz fenyegetés miatt az európai menekültjogi normák elavultnak tekinthetőek. A jelenlegi menekültügyi rendszer "idejétmúlt" – vélekedett Pekka Toveri –, mivel az autoriter rezsimek fegyverként használhatják a demokratikus rendszerek ellen. "Felül kell vizsgálnunk a migrációs törvényeket Európában" – tette hozzá. Továbbra is szükség van a kiszolgáltatott személyek befogadására, de az országot nem tehetik kiszolgáltatottá a diktatúráknak.

Jukka Savolainen, a helsinki Európai Kiberfenyegetések Elleni Kompetencia Központ (Hybrid CoE) sebezhetőségi és ellenálló képességért felelős vezetője még decemberben azt mondta, hogy Finnország védtelen lenne a migránsok által jelentett orosz fenyegetéssel szemben, ha az európai jogi keretet követné. Savolainen szerint a jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy kezelni lehessen azt a helyzetet, ha egy agresszív állam rakétákat telepít Finnország ellen. A nemzetközi jog alapelve, hogy az államok felfüggeszthetik egy megállapodás alkalmazását, ha az veszélyessé válik. "Nagyobb veszély keletkezne az európai irányelvek be nem tartása esetén" – vélekedett.

Még folyamatban van annak azonosítása, hogy honnan indulhatott a gép.